N. V. | 19. 7. 2024, 08:00

Najbolj ogrožen jezik na svetu: govoriti ga zna le še ena oseba (VIDEO)

YouTube/Reuters/posnetek zaslona

Jezik obstaja že več kot 20 tisoč let, zdaj pa ga lahko tekoče govori samo Ouma Katrina Esau.

Jezik, ki obstaja že več kot 20 tisoč let, je v nevarnosti, da bo izumrl. N|uu je najbolj ogrožen jezik na vsem svetu. Trenutno ga zna govoriti le ena oseba na svetu, to je Ouma Katrina Esau.

Jezik N|uu

Jezik N|uu se izgovarja s posebnim klikajočim zvokom. Naprej rečemo normalen 'N', nato pa ustvarimo klikajoči zvok, ki je podoben zvoku, ki ga naredimo, ko poskušamo posnemati zvok konja, ki teče. Jezik pritisnemo ob zgornje zobe in nebo, nato pa hitro odmaknemo jezik nazaj, da ustvarimo klik. V primeru izgovarjave 'N|uu' gre za lateralen klik (stranski klik), kar pomeni, da jezik pritisnemo ob stranski del ustne votline. Na koncu rečemo še 'uu'. Celotna izgovarjava zveni nekaj podobnega kot: "N-klik-uu." 

Jezik izhaja iz ljudstva San, to so bili avtohtoni lovci in nabiralci južne Afrike. Povezan je tudi z ljudstvom ǂKhomani, ki je izhajalo iz južnega Kalaharija, savane na današnjih mejah Bocvane, Namibije in Južne Afrike. Ljudstvo ǂKhomani je del širše skupine Khoisan, ki je znana po svojih edinstvenih klikajočih jezikih. Zgodovina in kultura teh ljudstev sta tesno prepleteni.

Jezik izvira iz ljudstva San, to so bili avtohtoni lovci in nabiralci južne Afrike.

Jezik izvira iz ljudstva San, to so bili avtohtoni lovci in nabiralci južne Afrike.

Profimedia

V zgodovini je zelo malo pisnih dokazov o tem jeziku, ker se je govoril, ne pa pisal, pa tudi zaradi tega, ker so v 19. stoletju vojaki iz Britanskega imperija, ki so prišli kolonizirat Afriko, pretepali in celo ubijali ljudi, ker so ga uporabljali. Jezik je tako postal ilegalen, veliko ljudi ga ni hotelo govoriti v javnosti.

Tako je bilo do devetdesetih let prejšnjega stoletja, ko so sociolingvist Nigel Crawhall in različne iniciative, podprte s strani Združenih narodov, poskušali obuditi jezik. Takrat se je javilo skupaj 25 ljudi, ki so povedali, da tekoče govorijo N|uu. To so bili pretežno starejši ljudje, ki "niso imeli več česa izgubiti", je za IFLScience povedala Kerry Jones, jezikoslovka in direktorica organizacije African Tongue, ki se ukvarja z ogroženimi jeziki. Jezik je tako v devetdesetih letih postal ključen pri dokazovanju identitete pripadnikov ljudstva San: mnogi so si spet upali povedati, da so pripadniki tega ljudstva, to pa so lahko dokazali, ker so še vedno govorili jezik. 

Izumiranje jezika N|uu: govori ga le še ena oseba na svetu

A do decembra 2021 je ostala edina govorka jezika samo še Ouma Katrina Esau. Zdaj se na vse pretege trudijo, da bi jezik spet oživili.

V prizadevanju za oživitev jezika N|uu, Esauova uči svojo vnukinjo. Njena vnukinja jezika še ne govori tekoče, ampak ji gre vse bolje.

Ouma Katrina Esau je sodelovala tudi z Jonesovo: ustvarili sta digitalni slovar jezika N|uu. Poleg tega od maja letos prvič po desetletjih jezik spet poučujejo v šoli: Esauova obiskuje lokalne šole in otroke uči osnov jezika.

Čeprav upamo, da bo prizadevanje Oume Katrine Esau in drugih jezikoslovcev uspelo oživiti jezik N|uu, saj bi s tem ohranili neprecenljiv del kulturne dediščine in identitete ljudstva San za prihodnje generacije, je dejstvo, da N|uu verjetno ne bo nikoli več "materni jezik". Tako kot mnoge tradicionalne jezike sta ga zatrli globalizacija in kulturna homogenizacija. Pod pritiskom teh pritiskov vsako leto umre približno devet jezikov.

Kot kaže zgodba o poskusu oživitve N|uuja, pa obstaja globoka človeška potreba po ohranjanju živih jezikov, saj jih uporabljamo za razumevanje sveta in svojega mesta v njem. Brez njih izgubimo majhen del zgodbe in zapravimo kulturno bogastvo.