U. P. | 24. 9. 2024, 10:00

Prozoren zaslon, ki ni le zaslon, ampak skriva še veliko več

Napačne navade pri polnjenju vašemu telefonu znižujejo življenjsko dobo.

Profimedia

Korejski znanstveniki so razvili novo metodo, ki bo povsem spremenila pravila igre na področju polnjenja baterij.

Nenavadna inovacija so prozorne sončne celice. Gre za prozoren material na zaslonu pametnega telefona, vendar njegova uporaba ni omejena samo na telefone. S prozornimi celicami bo mogoče polniti električne avtomobile, namestiti pa jih je mogoče tudi na stavbe, kjer bodo lahko zagotavljale elektriko za gospodinjstva. Prozorne silicijeve celice je mogoče uporabljati tudi v industriji.

Prozorna sončna celica naj bi imela visok izkoristek, trdi profesor Kwanyong Seo, ki je razvil skupaj z ekipo na Fakulteti za energetiko in kemijsko inženirstvo na Univerzi v Ulsanu v Južni Koreji. "Načrtujemo nadaljevanje raziskav s ciljem, da postanejo prozorne sončne celice ključna tehnologija v okolju prijazni energetski industriji prihodnosti," je pojasnil Seo.

Tehnologija se imenuje Seamless Modularization. Transparentni modul sončnih celic velikosti 16 cm² ima visok izkoristek v razponu od 20 % do 14,7 % in lahko napolni pametni telefon zgolj z uporabo naravne sončne svetlobe, zaslon mobilne naprave pa je mogoče uporabiti kot vir energije.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del