L. PA. | 2. 8. 2024, 08:00

Tri slovenske znamke natikačev, za katere morda še niste slišali, a imajo na družbenih omrežjih cele horde oboževalcev (njihov dizajn vas bo presenetil!)

Facebook/Pavel Jazbec FAN CLUB

Nekateri imajo že dolgo tradicijo, drugi so se pojavili pred kratkim, a kar je skupno tem slovenskim znamkam obutve, je to, da jih obožujejo stari in mladi.

Za dober par obutve je pomembno, da ujame pravo ravnovesje med estetiko, funkcionalnostjo in udobjem. Vse tri komponente kakopak niso vedno obkljukane: marsikdo je za dih jemajoč par salonarjev ali zadnje trendne superge že trpel žulje in otiščance.

Drugim je udobje tako pomembno, da jim je vseeno, če njihov par obutve ni po zadnji modi. Prva asociacija na to so verjetno znane Crocsice, ki so sicer sinonim za udobje, a so jih večkrat označili za najgrše sandale vseh časov.

Že generacije Slovencev pa prisegajo tudi na natikače Pavel Jazbec, ki po izgledu resda asociirajo na ortopedsko zdravniško obutev, vendar pa njihovi uporabniki pravijo, da jih ne zamenjajo za nič na svetu.

Še več: natikači imajo na Facebooku celo svoj "fan club", ki šteje že več kot osem tisoč članov in v katerem uporabniki "jazbečark" z velikim veseljem objavljajo fotografije svojih parov na vseh koncih sveta.

Toda natikači Pavel Jazbec niso edini domači proizvod, ki navdušuje Slovence. Poleg njih smo namreč odkrili še dve slovenski znamki natikačev, ki imata vse več privržencev. Ta tri imena si torej velja zapomniti ...

1. Natikači Pavel Jazbec

Družina Jazbec se je s čevljarstvom ukvarjala že pred drugo svetovno vojno, danes pa obutev izdeluje že tretja generacija. Sprva se je obutev izdelovala enostavno, ročno, z orodji. Kasneje se je v proizvodnje vpeljevalo stroje, zmogljivosti so se večale in obutev se je prodajala po trgovinah celotne Jugoslavije, piše na njihovi spletni strani.

Po slovenski osamosvojitvi je Pavel Jazbec vpeljal proizvodnjo linijo za izdelovanje direktno brizgane obutve s poliuretanskim podplatom, ki je izredno udobna, lahka in mehka. Vse od takrat so vsi izdelki podjetja narejeni po tej tehnologiji.

Najbolj znani so natikači 110, ki jih uporabniki ljubkovalno imenujejo "jazbečarke" ali "tarzanke". Zanje boste odšteli 30 evrov, dobite pa jih v več različnih barvah.

Skupina ljubiteljev obutve Pavel Jazbec ima na Facebooku več kot osem tisoč članov.

Skupina ljubiteljev obutve Pavel Jazbec ima na Facebooku več kot osem tisoč članov.

Facebook/posnetek zaslona

2. Zakistar Flip Flops

Ideja za natikače Zakistar se je rodila leta 2015, za njimi pa stoji Aljaž Pazlar z Bleda. Mladi podjetnik, ki ga je navdihnil izumitelj Peter Florjančič, si je želel, da je občutek med nošenjem njegovih japonk takšen kot hoja po drobnih kamenčkih na plaži, svojo znamko pa je delno poimenoval po svojem psu Zakiju.

Zakistar Flip Flops priporočajo tudi fizioterapevti in refleksologi, saj naj bi blagodejno vplivali na ljudi, ki imajo težave z nogami. Aljaž Pazlar poleg tega zelo promovira stik z naravo, zdravo, aktivno življenje in naravne materiale; ne gre torej še za ene modne japonke, temveč za obutev, ki je zares koristna za telo.

V šestih letih so si tudi ti natikači unikatnega videza pridobili nemalo privržencev: na Instagramu jim sledi več kot 6000 ljudi, med drugim pa jih nosijo tudi nekdanja plavalka, dobitnica olimpijske kolajne Sara Isakovič ter makenenki Tatjana Tutan Lenard in Maja Malnar. Cena osnovnega modela je 69 evrov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Zakistar Flip Flops (@zakistar.flipflops)

3. Natikači DAL

O estetski plati klasičnih natikačev slovenskega podjetja DAL v Tržiču bi bilo tako kot o jazbečarkah mogoče razpravljati, vendar uporabniki poročajo, da so neverjetno udobni, kakovostno narejeni in vzdržljivi in zato posebej primerni za ljudi, ki zaradi narave svojega dela ves dan preživijo na nogah.

Kakovost in udobje pa kakopak nista poceni: cene se začnejo šele tam pri 70 evrih.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Natikači Dal (@dalnatikaci)