To je bila zasebna oaza Josipa Broza Tita, ki so jo lahko obiskali samo izbranci, zdaj je tam takole

16. 5. 2025, 18:01 | Uredništvo
To je bila zasebna oaza Josipa Broza Tita, ki so jo lahko obiskali samo izbranci, zdaj je tam takole (foto: Profimedia)
Profimedia

Gre za lokacijo, ki je še dandanes izjemno priljubljena.

Otok Vanga, znan tudi kot Krasnica, je eden tistih krajev, o katerih se potihem govori kot o "nedosegljivih za navadne smrtnike", za to pa obstaja razlog.  Nahaja se znotraj Nacionalnega parka Brioni (Brijuni) in je zaradi državnega nadzora dostopen izključno politični eliti, poroča portal Klik.hr. Z manj kot 20 hektari površine in 2,65 kilometra dolgo obalo je Vanga gosto porasla z mediteranskim rastlinjem in razdeljena na dva dela: severni, kjer so bili nekoč rezidenčni objekti, ter južni, gospodarski, z vinogradi in kletmi. A pravi razlog za zanimanje je zgodovinska vloga tega otoka v času nekdanje Jugoslavije.

Titov zasebni raj

Do sredine prejšnjega stoletja je bila Vanga zgolj nenaseljen, majhen otok. Potem pa je Josip Broz Tito prepoznal idealno priložnost za vzpostavitev svojega zasebnega zatočišča, kjer bi našel zavetje pred radovednimi pogledi. Rezidenca, ki jo je dal zgraditi, ni bila zgolj poletna rezidenca – vključevala je vinsko klet, "slovensko sobo", indonezijski salon, pa tudi prostore z ribiško tematiko. Dostop na otok je bil dovoljen le izbranim gostom. Prav na Vangi so leta 1956 potekali prvi pogovori, ki so kasneje pripeljali do ustanovitve Gibanja neuvrščenih. Tito je skupaj z Nehrujem in Nasserjem na tem otoku postavil temelje enemu najpomembnejših političnih zavezništev 20. stoletja.

Čeprav je Vanga del narodnega parka, je dostop za obiskovalcem še danes zelo omejen. Sicer se občasno pojavijo predlogi, da bi otok odprli za javnost, a se konkretni koraki še niso zgodili. Zanimivo je tudi, da se na Vangi nahaja najsevernejša plantaža mandarin na Hrvaškem, zasajena v 70. letih. Pridelek z Vange in sosednjega otoka Galije ni namenjen trgu, mandarine se podarjajo bolnišnicam in socialnim ustanovam.  A čarobnost Vange se ne konča na kopnem. Podmorje okoli otoka velja za eno najbolje ohranjenih v celotni Hrvaški – pravo bogastvo morskega sveta in biotske raznolikosti. Zaradi omejenega dostopa je morje ostalo skorajda nedotaknjeno, zato pa je to dandanes res dragocen ekosistem.

Pet znamenj, ki jih po maju čakajo prelomne spremembe

Vanga je eden od 14 otokov

Vanga je le eden izmed 14 otokov, otočkov in čeri, ki sestavljajo Brionski arhipelag oziroma območje, ki obsega skoraj 3.500 hektarjev morske in kopenske površine. Brioni so danes simbol naravne lepote in zgodovinske globine, pogosto oviti tudi v stare legende.

veliki-brioni.jpg
Veliki Brioni
Profimedia

Sicer je imel Tito še eno rezidenco na Velikem Brionu, v kateri je v času svojega vladanja sprejel več kot 90 svetovnih voditeljev in znanih osebnosti (med njimi je tudi igralka Elizabeth Taylor). Danes je rezidenca muzej z obnovljeno notranjostjo, kjer si je mogoče ogledati Titov delovni prostor, darila, ki jih je dobival od obiskovalcev ter filmske posnetke pomembnih ljudi tistega časa, ki so prihajali na obisk.

Slovenski most, na katerem je Jackie Chan posnel vratolomni filmski prizor! Veste, kje je? (VIDEO)