19-letnik je z nenavadno dejavnostjo pritegnil na tisoče sledilcev.
V dobi prenasičenosti z viralnimi vsebinami uporabniki na družbenih omrežjih vse težje pritegnejo pozornost. Mnogi se zato odločijo za nenavadne izzive, ki pa so lahko tudi škodljivi za zdravje. Prav takšen je tudi izziv, ki si ga je zadal 19-letnik, znan pod vzdevkom @thecrookedman10, ki se je odločil, da bo intenzivno telesno vadbo izvajal le s polovico svojega telesa in s takšnim pristopom k vadbi pridobil na tisoče sledilcev.
View this post on Instagram
Vidna izrazita mišična asimetrija
Mladenič tako zavestno trenira le levo polovico svojega telesa, svoj napredek pa redno objavlja na družbenih omrežjih, kjer je mogoče po več kot pol leta intenzivne vadbe že videti izrazito mišično asimetrijo njegovega telesa, zaradi katere je njegovo telo videti skoraj groteskno.
Njegov levi biceps, trapezasta mišica in mišice na nogi so po več kot 180 dneh treninga vidno razviti, medtem ko je desna stran ostala nespremenjena. Najbolj izstopa njegov vrat, ki zaradi nesorazmerne mišične mase deluje, kot da bi bil nagnjen oziroma zvit.
Kaj konkretno ga je motiviralo za takšen eksperiment, ni iznano, saj za to ni podal jasne razlage, kljub temu pa sta njegova vztrajnost in doslednost pri tem početju navdušila mnoge uporabnike družbenih omrežij. Prav tako ni znano, ali namerava fizionomijo svojega telesa v prihodnosti uravnotežiti z vadbo desne polovice telesa.
View this post on Instagram
Asimetrija lahko sproži kronične bolečine
Čeprav je s svojim početjem uspešno pritegnil pozornost in številni uporabniki to sprejemajo kot ekscentričen eksperiment ali celo umetniški izraz, pa strokovnjaki svarijo pred takšnim početjem in opozarjajo na dolgoročna zdravstvena tveganja, ki so povezana z enostransko vadbo.
Takšna oblika vadbe lahko namreč povzroči resna mišična neravnovesja, ki vodijo v slabo telesno držo, kompenzacijske gibe in povečan pritisk na sklepe ter hrbtenico. Sčasoma to lahko sproži kronične bolečine, predvsem v križu in ramenih, piše strokovni fitnes portal CoachMeFitness.
Neravnovesje mišic lahko težave povzroča tudi profesionalnim športnikom, ki s ukvarjajo s športi, kjer prevladuje ena stran telesa, kot sta tenis ali sabljanje. Zaradi tega športniki izvajajo dodatne vaje za uravnavanje telesne simetrije in ohranjanje stabilnosti, piše portal SmartWellness.eu
Težave imajo tudi legendarni športniki
Z izrazitim mišičnim neravnovesjem se borijo tudi nekateri legendarni športniki, kot je jamajški sprinter Usain Bolt, ki ga imajo mnogi za najboljšega sprinterja vseh časov. Mišična asimetrija je vplivala na njegovo držo in gibanje, njegovi trenerji pa so mu treninge prilagodil tako, da je krepil osrednje mišice in izvajal stabilizacijske vaje za uravnotežen razvoj telesa, navaja East Coast Athlete.
Na podoben način se težav z asimetrijo lotevajo tudi profesionalni sabljači. S tem pojavom pri sabljačih se ukvarja na primer japonska raziskava, objavljena v reviji Journal of Physical Therapy Science, v kateri avtorji priporočajo ciljno vadbo za krepitev zapostavljenih mišičnih skupin in zmanjšanje tveganja za poškodbe.
Portal BarBend.com pa navaja, da mora biti vsaka enostranska vadba podprta s treningom jedra, saj stabilno jedro preprečuje napačne kompenzacije in telesu omogoča učinkovito gibanje v vsakdanjem življenju.