20. 8. 2021, 21:27 | Vir: STA

Roglič po napetem boju zadržal rdečo majico, odličen tudi Polanec

profimedia

Slovenski kolesarski zvezdnik Primož Roglič ostaja vodilni na dirki po Španiji. V današnji etapi od Gandie do gorskega cilja na Balcon de Alicanteju (152 km) je 31-letni Kisovčan v cilj prišel v skupini kandidatov za končno zmago na 16. mestu. Etapa je pripadla ubežnikom, slavil pa je Avstralec Michael Storer.

Ekipa Jumbo-Visme, za katero vozi 31-letni Roglič, je znova skorajda prepustila rdečo majico ter odgovornost narekovanja ritma v glavnini nekomu drugemu. Toda na koncu je Roglič za osem sekund ostal v rdečem, na drugo mesto pa je skočil Avstrijec Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe) po sedmem mestu v etapi.

V skupni razvrstitvi je tretji z zaostankom 25 sekund Španec Enric Mas (Movistar), četrti Kolumbijec Miguel Angel Lopez (Movistar) zaostaja 36 sekund, sledi pa še en Slovenec Jan Polanc (UAE Team Emirates).

Devetindvajsetletni Polanc je danes pred začetkom etape zasedal 12. mesto in se znašel v številčnem pobegu. Po desetem mestu v etapi je zdaj z 38 sekundami zaostanka za Rogličem na skupnem petem mestu.

V etapi s šestimi kategoriziranimi vzponi se je od starta od glavnine odlepilo kar 29 kolesarjev, med njimi tudi Polanc, ki je bil med vsemi z zaostankom 1:42 minute najbližje rdeči majici vodilnega.

Dolgo je bil v igri tudi za prevzem rdeče majice, a je na predzadnjem vzponu na Puerto de Tibi (5,3 km/5,3%) popustil, se nato vrnil, a v zadnjih kilometrih znova zaostal preveč za prestižno majico vodilnega na Vuelti.

"Zakaj pa ne, definitivno bi si zaslužil majico. Če se ne motim, je tudi že na Giru prevzel rožnato majico, ki sva si jo takrat izmenjala. To so zgolj sladke skrbi za slovenske kolesarske navdušence," je na vprašanje organizatorjev Vuelte, ali bi se razveselil rdeče majice na ramenih Polanca, odgovoril Roglič.

"Zame je bila etapa zelo zahtevna, bilo je vroče. Že na prvem vzponu smo šli na polno. To je bil dolg dan v sedlu, a smo uspešno prečkali ciljno črto," je še etapo samo ocenil Zasavec.

Povzel pa je tudi zadnji vzpon in delo svoje ekipe. "Videli smo kar nekaj akcije na koncu. Tako bo tudi v naslednjih dneh, ko lahko pričakujemo napade ekip z več kolesarji v boju za skupno zmago. Toda tudi naši fantje opravljajo odlično delo. Dali bomo vse od sebe in videli bomo, kam nas bo to popeljalo."

V etapi je imel precej smole španski veteran Alejandro Valverde (Movistar). Slednji je bil na Vuelti dobro na poti, v skupnem seštevku je zasedal četrto mesto, nato pa je na enem od današnjih spustov grdo padel in kasneje v bolečinah zapustil domačo tritedensko pentljo.

Na čelu dirke je bila najmočnejša četverica kolesarjev, ki pa je daleč od visokih mest v skupnem seštevku. Največ energije je za zahtevne zadnje štiri kilometre vzpona prihranil Storer (Team DSM) in slavil tretjo zmago v poklicnem kolesarstvu.

Za njim sta v cilj prišla drugi Španec Carlos Verona (Movistar) ter tretji Rus Pavel Sivakov (Ineos Grenadiers). Zaostala sta 21 oziroma 59 sekund.

"Ne vem, česa bom sposoben v prihodnosti, a moj cilj je bil, da dobim dirko v svetovni seriji. Zdaj si bom moral najbrž najti nov cilj," je po etapi povedal 24-letni Storer, ki je pred Vuelto dobil dirko po departmaju Ain.

Favoriti za skupno zmago so v ozadju pritisnili na plin šele v zadnjih dveh kilometrih vzpona, Roglič pa je pazil na najbližje tekmece in v cilj prišel z zaostankom 3:33 minute skupaj z Britancem Adamom Yatesom, Kolumbijcem Eganom Bernalom (oba Ineos Grenadiers) ter Masom in Lopezom.

Trinajst sekund je zaostal Rus Aleksandr Vlasov (Astana Premier-Tech), pol minute pa je izgubil Španec Mikel Landa (Bahrain Victorious). Med tistimi, ki so izgubili pol minte sta bila še Italijan Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) in Ekvadorec Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), še devet sekund več pa je zaostal drugouvrščeni z letošnjega Gira, Italijan Damiano Caruso (Bahrain Victorious).

V ozadju sta končala tudi preostala Slovenca na Vuelti, Jan Tratnik (Bahrain Victorious) in Luka Mezgec (BikeExchange). Tratnik je bil 107. (+26:29), Mezgec pa 149. (+26:50). V skupnem seštevku je 33-letni Kranjčan 105. (+43:01), tri leta mlajši Tratnik pa 166. (+58:07).

V soboto bo na sporedu pretežno ravninska etapa od Santa Pole do La Manga del Mar Menor (173,7 km) brez kategoriziranih vzponov.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ