N. V. | 6. 5. 2023, 10:17

Ne mečite je stran: pokošeno travo lahko uporabite na več načinov

Največkrat konča v zabojnikih za biološke odpadke, lahko pa bi jo uporabili bistveno bolj učinkovito.

Slika 2/5

1. Pokošena trava je lahko tekoče gnojilo

Pokošeno travo lahko uporabimo kot tekoče gnojilo za rastline. To lahko naredimo na dva načina, in sicer s kuhanjem ali brez.

- Če bomo gnojilo pripravili s pomočjo kuhanja, moramo najprej izbrati velik star lonec, v katerem ne pripravljamo hrane. Vanj moramo dati eno tretjino trave in dve tretjini vode, postaviti na štedilnik, vodo zavreti in na zmernem ognju kuhati še od deset do 15 minut. Po preteku tega časa, lonec odstavimo in pustimo, da se ohladi. Nato vodo odcedimo in shranimo v plastenko, najbolje takšno z razpršilom.

- Tekoče gnojilo lahko pripravimo tudi brez kuhanja, vendar nam bo ta način vzel nekoliko več časa, poroča Sobotainfo. Pri tem načinu priprave, moramo vedro s travo napolniti do dveh tretjin prostornine vedra in vanj do vrha zliti vodo. Nato moramo vsebino premešati in pustiti stati od tri do štiri dni. Najbolje je, da vedro pokrijemo, saj tako preprečimo insektom, da bi se v vodi razmnoževali. Vsebino vedra s travo in vodo moramo občasno tudi premešati, dobro je, če to naredimo enkrat na dan. Po nekaj dneh vodo precedimo in shranimo.

V obeh primerih priprave gnojila lahko poleg trave uporabimo še druge rastline, ki so polne vitaminov in mineralov, da bo gnojilo bolj kakovostno. Zraven lahko dodamo, na primer koprive, regrat, gabez ali njivsko preslico.

S tako pripravljenim gnojilom lahko poškropimo zelenjavo in druge rastline, ki rastejo na našem vrtu, drevesa ter tudi lončnice. Lahko uporabimo razredčeno ali nerazredčeno gnojilo, najbolje pa je, če škropimo pri koreninah rastlin, saj bodo tako rastline najlažje vpile hranila.