Čeprav je Šmarna gora med Ljubljančani že dolga leta daleč najbolj priljubljena mestna "hišna gora", vse več pohodnikov odkriva tudi ta manj znan vrh.
Za mnoge je Klobuk, 441 metrov visok hrib, ki se vzpenja nad Stransko vasjo pri Dobrovi, le nekaj kilometrov zahodno od Ljubljane, še vedno precej neznan vrh. A tisti, ki so se že povzpeli nanj, pogosto povedo isto: na tem hribu je nekaj magičnega.
Popolna kombinacija narave
Pohod vodi skozi prijetne gozdne poti, pot pa je ravno pravšnja – dovolj razgibana, a dostopna, obdana z drevesi, njihovimi močnimi koreninami in tišino.
Visoka drevesa filtrirajo svetlobo, ki v zlatih pramenih pronica skozi krošnje in riše vzorce na gozdna tla. Tišina je tu popolna, ta je občasno prekinjena le z oglašanjem ptic in šelestenjem listov.
Gozdna kulisa ponekod sledi starim kolovozom, drugje se med drevesi pojavijo manj uhojene stezice. Redki pohodniki tu dobijo občutek, da so sredi še neodkrite gozdne pravljice.
Koča na vrhu
Na vrhu obiskovalca gozda pričaka razgled, kar je že samo po sebi vredno vsakršnega napora. Odpre se pogled na del Ljubljanskega barja, v daljavi se dviga Krim, videti je mogoče tudi bližnje hribovje, ki objema prestolnico.
Poleg razgleda je čisto na vrhu za pohodnike še ena prijetna nagrada – urejena in gostoljubna Koča Klobuk.Ta ponuja zavetje, topel zeliščni čaj ali kavo, ter priložnost za oddih sredi zelenega miru.
View this post on Instagram
Koča Klobuk ni nujno končna pohodniška točka. Lahko služi kot odlično izhodišče za daljše pohodniške ture: bolj izkušeni izletniki lahko svojo pot brez težav podaljšajo proti Grmadi ali še naprej do Tošča, kar spremeni prijeten izlet v pravo planinsko dogodivščino.
Morda Klobuk ne bo zasenčil Šmarne gore po številu obiskovalcev – a po svojem značaju, občutku spokojnosti in razgledih se ji lahko brez težav postavi ob bok.
Spoštujmo naravo!
Ob obisku Klobuka ne pozabimo, da je gozd dom številnim rastlinam in živalim. Zato prijazno naprošamo, da se držite uhojenih poti in se izogibate hoji po občutljivih območjih izven poti.
Skupaj lahko ohranimo gozd čist, zdrav in prijazen za vse obiskovalce – danes in v prihodnje.