24. 3. 2020, 14:41
Ruska dača - zgled uspešne izvedbe ukrepov za ohranjanje kulturnih spomenikov
Ko je bila Ruska dača pred dobrimi tremi leti kupljena na dražbi, je novi lastnik od prejšnjega podedoval tudi odločbo Inšpektorata Republike Slovenije za kulturo in medije. Ta opravlja nadzor nad slovensko kulturno dediščino ter skozi več vidikov in po različnih kriterijih preverja ali se ustrezno ravna med drugim tudi z nepremičnimi kulturnimi spomeniki, kot je tudi Ruska dača. V tej odločbi je bilo ugotovljeno, da je prejšnji lastnik Rusko dačo puščal v zelo slabem stanju. Z inšpekcijsko odločbo so bili tedanjemu lastniku naloženi ukrepi izvedbe nujnih vzdrževalnih del, ki pa se jih je lotil šele zdajšnji lastnik.
Obnova zunanjosti, notranjščine in vseh potrebnih instalacij je trajala skoraj dve leti. Danes je vila Ruska dača obnovljena, ohranjena in odprta za javnosti, tako za oglede kot tudi za najem, za organizacijo zasebnih in poslovnih dogodkov v pristni podobi iz leta 1908. Takratni lastnik Franc Petrič, ljubljanski trgovec, pivovarski zastopnik in veleposestnik, ji je vdihnil svetovljanstvo, družabni razcvet in svojstven arhitekturni pečat.
Inšpektorat RS za kulturo in medije je v svoji objavi konec februarja 2020 Rusko dačo uvrstil med tri vzorčne primere uspešne izvedbe ukrepov obnove nepremične kulturne dediščine.
Ruska dača je danes torej imenitna primestna vila, v kateri si podajata roke zgodovina in sedanjost; je prostor, kjer tkejo vezi kultura, kulinarika in zgodovina; je prostor za oglede, kot tudi za raznovrstna poslovna in zasebna srečanja.
V času obnove je ekipa Ruske dače raziskala tudi njena zgodovinska dejstva, jih skupaj z vsemi detajli notranje opreme, bogastvom slik, knjig in drugih elementov povezala v zgodbe, ki ji dajejo dušo in verodostojnost slogana »hiša tisočerih zgodb«.