Srečko Blas | 27. 4. 2023, 19:00

Nasveti za preventivne in naravne ukrepe proti najpogostejšim škodljivcem na vrtu

Profimedia/Srečko Blas/fotomontaža

Zadnjič sem vam predstavil nekaj najpogostejših vrtnih t.i. škodljivcev. Tokrat pa je tu nekaj nasvetov kako preventivno in naravno ukrepamo proti njim. S temi ukrepi jih večinoma ne bomo ubili, a jih bomo pregnali, oziroma jim bomo preprečili da si izberejo naše rastline za svojo hrano in dom. V naravnem okolju pa naj le bodo, saj so pomemben člen v naravnih ciklusih in pomemben del naravnih ekosistemov. 

Rastlinske uši

Dobra preventiva proti ušem so mešanimi posevki. Posadite v okolico vaših rastlin na vrtu žajbelj, kapucinko, sivko, šetraj in ožepek. S tem zmanjšamo ali celo preprečimo napad uši. Naravni sovražniki uši so strigalice in pikapolonice. Zato v svojih člankih velikokrat omenjam in svetujem, da v svojem vrtu naredite hotel za žuželke, zatočišča iz vejic, in namestite glinene lončke s suho travo, da privabite v svoj vrt koristne žuželke.

Profimedia

Preventivno in tudi ko se uši na naših rastlinah pojavijo, pa pripravimo naravne pripravke za škropljenje iz koprive, pelina, orlove praproti in bolhača. Škropimo po rastlinah in po tleh. Nekemična zaščita je tudi uporaba rumenih lepljivih plošč. A žal se na te lepljive plošče ne lepijo samo škodljivci, ampak tudi koristne žuželke. Zato jih jaz ne uporabljam, saj želim v svojem vrtu več koristnih predatorskih in opraševalskih žuželk. 

Bela mušica ali rastlinjakov ščitkar

Odlični preventivni ukrepi so zračnost in dobra rastlinska higiena. Redno odstranjujemo plevel in vizualno pregledujemo naše rastline, saj prej opazimo izsesana mesta na rastlinah, kot mušice same. Bele mušice se dobro skrivajo in so hitro umaknejo, ko nas začutijo blizu. Od rastlinskih pripravkov za preventivo in kurativo pripravimo pripravke iz vratiča in dalmatinskega bolhača. Tudi uporaba lepljivih plošč je učinkovita, saj jih rumena barva privlači. V rastlinjakih priporočam uporabo teh plošč in v primeru bele mušice.

Profimedia

Kapusov belin

Na naših vrtovih lahko nasade mladih kapusnic preventivno pokrijemo z zaščitnimi mrežami. Redno pregledujemo spodnje strani listov kapusnic, kjer metulj odlaga svoja jajčeca. Če pri pregledu opazimo legla rumenih jajčec, ta mehansko uničimo, da preprečimo razvoj. Tudi ko že opazimo gosenice, jim mehansko preprečimo nadaljni razvoj. Preprosto zmečkamo jajčeca ali gosenice ko jih opazimo.

Za škropljenje pa pripravimo naravne pripravke iz paradižnikovih listov, pelina, listov rabarbare in dalmatinskega bolhača. Ker pa imajo listi križnic voščeno prevleko, pripravku dodamo malo milnice, da se lažje oprime, sicer škropivo hitro zdrsi z listov in je učinek pripravka majhen. Škropimo na vsakih 5 dni. Učinkovita pa je tudi "metoda zavajanja". Iz belih jogurtovih lončkov ali podobne plastike izrežemo bele metulje, ki jih nataknemo na paličice in zapičimo blizu kapusnic. Kapusovega belina, ki išče mesto za odlog jajčec tako zmedemo, saj se izogiba že zasedenih mest.

Kapusova sovka

Kot pri kapusovem belinu je tudi proti sovki učinkovita zaščita z mrežami. Tudi tu, ko opazimo jajčeca ali gosenice, dokler so še v majhnem obsegu, jih takoj mehansko uničimo. Dobra obdelava tal in manj zalivanja tudi zavira razvoj kapusove sovke. Vsakih nekaj dni pa preventivno ali kurativno tudi škropimo s pripravki iz pelina in paradižnikovih listov. Predvsem mlade rastline. 

Profimedia

Koloradski hrošč

Najboljša preventiva je mehansko zatiranje jajčec in ličink. Obžrti listi so lahko vstopno mesto za bolezenske povzročitelje, zato škropimo tudi s pripravki za bolezni v primeru napada. Močno poškodovane liste je najbolje odtrgati. A to velja za male gojitvene površine. Primerna obdelava tal je tu pomembna, ker se ličinke zabubijo v zemljo in tam tudi prezimijo. S pripravki iz dalmatinskega bolhača in kapucinke škropimo rastline in tla vsakih nekaj dni od maja naprej.

Muhe (porova, čebulna, korenjeva in kapusova) 

Dobra obdelava tal, zastirka, upoštevanje saditvene razdalje in mešani posevki so dobri preventivni ukrepi. Korenje odganja med čebulo čebulno muho in obratno. Tla naj ne bodo zaplevenjena in premokra. Prvi pomladni napad lahko preprečimo s tuneli iz koprene. Tudi uporaba rumenih lepljivih plošč je efektivna zaščita. Za naravna škropiva uporabljamo pripravke iz dalmatinskega bolhača, vratiča in rabarbare. Škropimo ali zalivamo vsakih nekaj dni rastline in tla. Kot pri kapusnicah, tudi tu zaradi voščene prevleke na čebulnicah dodamo malo milnice, da se škropivo bolje oprime in s tem povečamo učinek.

Srečko Blas

Bolhači

Ker bolhačem ne ustreza vlaga, poskrbimo za redno vlažna tla in uporabo zastirke. Zastirki dodamo bezgove liste, ker mu smrdijo in se jih izogiba. Mešani posevki s solato in špinačo so tudi ukrep proti bolhaču. Za škropivo pripravimo pripravke na osnovi mete, pelina in vratiča. Škropimo po rastlinah in zemlji dvakrat tedensko.

Fižolar

Najbolj učinkovit ukrep za zatiranje fižolarja se izvaja v naši shrambi. Če najdemo napadeno seme, ga takoj uničimo. Ne prenaša nizkih temperatur, zato oluščen fižol pred shranjevanjem damo za nekaj dni v zamrzovalno skrinjo na temperaturo do -18 stopinj Celzija. Kaljivost se s tem ne zmanjša. V shranjevalne posode ali vrečke pa dodamo nekaj listov lovorja, ker njegov vonj fižolarja odganja. Na vrtu, pa v času sezone rasti, cvetenja in razvoja plodov škropimo s pripravki iz dalmatinskega bolhača in vratiča vsakih nekaj dni. 

Profimedia

Trips ali resar

Upoštevajmo kolobar, zastirka, sajenje dobrih sosedov, sajenje odpornih sort in ne gnojimo preveč z dušikom. Ne marajo visoke zračne vlage, zato je dober ukrep proti tripu rosenje. A pri tem moramo biti previdni in pozorni na pojav bolezni in škodljivcev, katerim pa visoka vlaga ustreza za razvoj. Imajo tudi kar nekaj naravnih sovražnikov. To so roparske pršice, predatorske stenice, polonice, pajki, tenčicarice, razni hrošči in celo plenilski resarji. Za prisotnost predatorjev poskrbimo z zatočišči za žuželke in ohranjanjem naravnega habitata v bližini vrta ali njive, kjer lahko živijo in se razmnožujejo. Tripse privablja modra barva. Zato tu lahko v naše nasade namestimo modre lepljive plošče, da jih zvabimo od rastlin. Za škropljene pa uporabimo pripravke na osnovi dalmatinskega bolhača, citronske verbene, česna ali vratiča na vsakih nekaj dni.

Pršica ali rdeči pajek

Redno zalivanje, higiena nasada, mešani posevki, zastirka in redno pregledovanje so učinkoviti ukrepi za zmanjšanje možnosti pojava pršic. Imajo tudi dovolj naravnih sovražnikov. To so plenilske pršice, stenice, predatorski resarji, polonice in tančicarice. Spet ponavljam, da moramo imeti za te koristne žuželke v našem vrtu insekt hotel ali naravno okolje v bližini našega vrta ali njive. Za škropljenje ali zalivanje pa uporabimo pripravke iz dalmatinskega bolhača, koprive, njivske preslice, čebule, česna, vratiča in pelina.

Profimedia

Ogorčice ali nematode

Ker so to talni škodljivci, so kolobarjenje, dobra obdelava tal, zastirka, mešani posevki, higiena rastlin in orodja preventivni ukrepi za zmanjšanje razvoja nematod. Je težko uničljiv škodljivec in niti naravnih pripravkov za zaščito na trgu ni veliko. Za naravno zaščito so na voljo le predatorske entomopatogene nematode, ki spadajo med biotične pripravke. Te uničujejo tudi mnoge druge škodljivce.

Strune

Kolobarjenje, mešani posevki in redna obdelava zgornjega sloja tal zmanjša pojav strun. Ko se tla osušijo, jajčeca in ličinke propadejo in iz rahle zemlje so lahek plen pticam. Učinkovito je nastavljanje naravnih vab. To pomeni, da v zemljo zvečer zakopljemo več na polovico prerezanih krompirjev. Te vabe ponoči privabijo strune na 'večerjo' in vabe zjutraj s strunami vred poberemo in uničimo. 

Profimedia

Tudi žitne vabe so učinkovite. V zemljo zakopljemo manjše cvetlične lončke. Vanje damo nekaj plasti nakaljene netretirane pšenice ali ječmena in plasti mivke. Na koncu damo plast zemlje in pokrijemo z podstavkom. CO2 in vlaga privabita strune na sočne kalčke in drugi dan lončke s strunami poberemo. To ponavljamo vsakih nekaj dni, dokler se nam strune lovijo na vabe. Dobro je tudi po vrtu nasaditi veliko okrasnega tagetesa, oziroma žametnice. Snov iz njihovih korenin je za strune strupena.

Polži

Na srečo je kar nekaj uspešnih ukrepov, ki zmanjšajo in preprečijo napad polžev. To so redna obdelava tal, mešani posevki in sajenje rastlin v vrt, katerih se polž izogiba. To so ognjič, mak, grobeljnik, čebula, česen, žajbelj, timijan, pelin. Skrbimo za higieno rastlin in širšega roba ob vrtu. V vrt privabimo njegove naravne sovražnike hrošče brzce, ježe, krastače, slepce, škorce, vrane, race ... Tudi krti in rovke imajo radi polže, a naj ta dva raje ostaneta na zunanjem robu vrta.

Profimedia

Zastirke načeloma polžem ustrezajo, ker zadržujejo vlago. Zato v zastirko položimo dele rastlin, ki polže odganjajo. Polžem ne ustrezajo vratič, pelin, orlova praprot in bezeg. Tudi nastavljanje vab pomaga. Pod deske nastavimo narezane kose krompirja ali jabolk. Te zjutraj poberemo in odnesemo nekam v naravo. Vabe s pivom so tudi učinkovit ukrep (a pivo raje privoščim sebi kot polžem). V vkopan kozarec napolnimo pivo do polovice. Ko polž zleze v kozarec, potem ne more več ven in se utopi. Vabe obnavljamo skozi celo sezono, kajti polž se v vlažnih dneh hitro množi in je vedno prisoten. Tudi zaščitna ovira iz bakra je učinkovita, a je draga investicija. Uporaba soli ali gašenega apna odsvetujem, saj slabo vplivata na kakovost in spreminjata Ph tal.
 
Skratka, glavni ukrepi za zaščito pred najpogostejšimi vrtnimi škodljivci so:
- Izberite kvalitetno, zdravo ekološko seme, odporne sorte in vitalne sadike pri preverjenih dobaviteljih.
- Upoštevajte kolobar, saj določeni škodljivci lahko tudi več let ostanejo v zemlji. Če ni prave gostiteljske rastline, potem s časom propadejo.
- Poskrbite za pravočasno in pravilno obdelavo tal. Skrbite za kvalitetno in rodovitno prst z uravnoteženo vsebnostjo hranil, vode in zraka. 
- Uporabljajte zastirko, in v zastirko vključite dele rastlin, katere škodljivce odganjajo.
- Upoštevajte sadilne razdalje, da bo med rastlinami dovolj zračnosti in svetlobe.
- Redno in pravilno gnojite glede na vrsto kulture. Ne pretiravajte z dušikom, ker vpliva na rast in prehitro rastoče rastline so nam odporne.
- Pravilno in redno zalivajte. Najbolje zgodaj zjutraj in ne po rastlinah.
- Skrbite za higieno nasadov. Odstranjujte pllevel. Opravljajte redne preglede. Odstranite odmrle in poškodovane dele rastlin. Pri pojavu škodljivca pa poškodovane dele ali rastline uničite, najbolje s sežigom.
- Preventivno škropite z zgoraj omenjenimi pripravki iz zelišč, nastavljajte vabe, poskrbite za naravne ovire in koristne žuželke.

Kaj pa nam veleva luna za dneve od 28. aprila do 7. maja?

Praznični dnevi in podaljšani vikend so dobra priložnost za veliko opravkov na vrtu. A letos je napovedano spremenljivo vreme in niti še ni na vidiku prav toplega vremena. Vegetacija se letos bolj normalno in upočasnjeno razvija. Tudi tla se bolj počasi ogrevajo. A kolikor nam bo čas in vreme dovolilo, le postorite sedaj čim več na vrtu. Tudi po luni je ugoden čas za presajanje, zato le posadite in presadite čim več sedaj, da se do toplega in suhega vremena dobro ukorenini. Opravite setve na prosto. Posevke lahko pokrijete z vrtno kopreno, da zadrži toploto in pospeši kaljenje. Vremenska napoved sicer ne predvideva kakšne pozebe, a ne pozabimo, da še sledijo ledeno možje in uscana Zofka. 

Ta petek dopoldan je ugoden čas za cvetnice, popoldan palistovke. Sobota, nedelja in ponedeljek so dnevi za plodovke. Torek in sreda zjutraj je ugoden čas za korenovke. Četrtek po luni ni ugoden čas za delo z rastlinami,a se lahko presaja. Petek do 14:00 ure je ugoden čas za korenovke, po 15:00 uri pa za cvetnice. Ob 19:00 uri pa bo tu še polna luna! Naslednjo soboto je do 17:00 ure ugoden čas cvetnice. Od 18:00 ure dalje in v nedeljo pa za listovke.

Uredništvo

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol