N. V. | 28. 10. 2023, 18:03

Imate vsega čez glavo? Zažgite list te rastline in se sprostite (ni boljše in preprostejše metode za obvladovanje stresa)

Profimedia

Razkrivamo najpreprostejšo metodo za umirjanje živcev.

Lovor je skoraj nepogrešljiv v vsaki kuhinji, ima pa tudi zdravilne lastnosti, med drugim zmanjšuje stres in čisti dihalne poti. Lajša prebavo in pomaga pri delovanju jeter. Poleg tega deluje protibolečinsko in protivnetno, uporablja pa se lahko tudi kot naravni diuretik.

Večstranski lovor

V kuhinji najpogosteje uporabljamo posušene liste lovorja, ki raste med drugim v južni Evropi in severni Afriki. Zanimivo pa je, da ga lahko gojimo celo v loncu – v udobju lastnega doma, vrta ali balkona. A pozor: pozimi ga je treba hraniti pri sobni temperaturi, piše Krstarica.

Profimedia

Prižgite list te rastline in občutite zdravilne lastnosti

Listi se lahko uporabljajo tudi za aromaterapijo. Dovolj je, da v pepelnik položite enega ali več lovorovih listov, prižgete in počakate, da plamen izgine in se začne kaditi. Da poudarite to aromo, lahko tudi večjo količino lovorovih listov prelijete z vročo, vendar ne vrelo vodo. Zahvaljujoč temu bo naraščajoča para vsebovala koristna olja. To je verjetno posledica dejstva, da dim lovorovih listov vsebuje linalol, spojino, ki jo najdemo v številnih drugih rastlinah, vključno z meto in sivko. To je najbolje narediti pred spanjem, ker ima ta aromatični zeliščni vonj številne zdravilne lastnosti.

Zmanjšuje stres in pomirja

To je posledica prisotnosti spojin linalola in evgenola – dišav, ki (v majhnih količinah) zmanjšujeta napetost, stres in tesnoboAroma pomaga tudi pri zmanjševanju depresije. V številnih raziskavah so že dokazali, da ima linalol v obliki eteričnih olj pomirjujoč učinek.

Profimedia

V raziskavi iz leta 2010 so dokazali, da lahko pomaga pri sproščanju in zmanjšanju tesnobe. Po vdihavanju arome lovrovih listov so bile miši v raziskavi videti manj agresivne in bolj nagnjene k interakciji z drugimi mišmi. Prav tako je bila večja verjetnost, da bodo zapustile temno območje in raziskovale svetlo območje. Gre za test, ki se pogosto uporablja za merjenje ravni anksioznosti pri živalih.

V drugi raziskavi iz leta 2016 so podganam en teden dajali dneven peroralni odmerek izvlečka lovorovega lista. Z več vedenjskimi testi so po enem tednu ugotovili, da podgane kažejo manj tesnobe. 

Čisti dihalne poti

Dišave, ki jih vsebujejo lovorovi listi, pomagajo odvajati izločke iz dihalnih poti. Pomagajo tudi pri boleznih, kot so astma, težave z dihali, povezane z alergijami in prehladi.

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere