A. Ko. | 18. 5. 2023, 17:46
Ne boste verjeli, kdo ogroža plavajoče hiške na Ljubljanici
Dve plavajoči hiški, ki se nahajata v Gruberjevem prekopu, naj bi že pred dobrim mesecem sprejeli prve goste, a vse ne gre po načrtih. Očitno zelo motita (tudi) tamkajšnje živalske prebivalce.
V začetku januarja je javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice v Gruberjevem prekopu na Ljubljanici (na Špici) namestilo dve plavajoči hiški, ki sta namenjeni za oddajanje turistom. Ker na Ljubljanici sicer zadrževanje na plovilih po polnoči ni dovoljeno, bi bili ti dve precej luksuzni hiški prvi, ki bi to omogočali. Kot je pred časom povedal ljubljanski župan, se jim je zdel predlog odlična ideja za poživitev dogajanja na Ljubljanici.
V začetku leta so napovedali, da bosta plavajoči hiški prve goste sprejeli aprila.
A vse ne gre po načrtih. Malo je kriva birokracija, malo pa nutrije, da atraktivni plavajoči hiški na Ljubljanici še nista zaživeli. Kaj se je zgodilo? Rastlinojedi glodavci so se namreč lotili tamkajšnjih cevi in to kar zelo resno. Poškodovale so jih do te mere, da jih bodo zamenjali z bolj odpornimi.
Vsi pa ne sočustvujejo z lastniki hišk in turističnih načrtov, pač pa potiho stiskajo pesti za nutrije. Hiške so namreč med Ljubljančani naletele na zelo mešane odzive, številni med njimi niso naklonjeni projektu.
Bravo, nutrije! Ljudje smo z vami:
— Marko Crnkovič (@crnkovic) May 13, 2023
“Na območju kraj. parka LJ barje bodo na podlagi izredne odločbe MKGP z okoliškimi lovskimi družinami začeli izvajati poskus popolne odstranitve nutrij”.
PS: Delajo te simpatične živalce komu (razen Jankoviću) škodo? https://t.co/m1fQ28gfez
Nutrije, ki sicer izhajajo iz Južne Amerike, veljajo za zelo invazivno vrsto. Na življenje ob Ljubljanici so se v zadnjih štiridesetih letih tako zelo privadile, da so se močno razširile, zato se je pristojno ministrstvo odločilo ukrepati. Po mnenju strokovnjakov namreč povzročajo veliko škodo vodnim ekosistemom, tudi poljščinam, ker nimajo naravnega sovražnika, pa ogrožajo tudi domorodne vrste glodavcev. Zato je ministrstvo že lani izdalo odločbo o popolni odstranitvi nutrij (oz. poskusu tega) iz naravnega okolja na področju Ljubljanskega barja.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del