Uredništvo | 3. 7. 2024, 14:01
Kuhanje kisa pred nevihto: ima kislina iz vašega lonca kakšen vpliv na nastanek toče?
Nekateri Slovenci pred ujmami na domačih dvoriščih in balkonih kuhajo kis za obrambo proti toči.
Močne nevihte in neurja s točo v javnosti sprožajo veliko skrbi, nastajajo pa tudi polemike glede metod, s katerimi se je pred točo mogoče ubraniti. Čeprav gre za naraven pojav, kakršnim smo priča že od nekdaj, se zdi, da je tovrstnih ekstremnih pojavov v zadnjem času predvsem zaradi nadpovprečnega segrevanja planeta več, kot jih je bilo nekoč.
Kuhanje kisa ne more vplivati na vremenske pogoje
Z ekstremnimi pojavi se ljudje spoprijemamo različno, večina si jih pojasnjuje s pomočjo znanstvenih dognanj, medtem ko se glasna manjšina proti toči bori s preprostimi "čudežnimi" metodami, kot je kuhanje kisa na domačem dvorišču. Profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko in meteorolog Gregor Skok je za Dom in vrt pojasnil, ali ima takšno početje sploh kaj smisla.
"Na žalost kuhanje kisa ne more vplivati na vremenske pogoje, ki vodijo v nastanek nevihte, in posledično tudi ne na samo nevihto in s tem povezane negativne posledice, kot so intenzivne padavine, toča in močni vetrovi," je Skok povedal za omenjeni medij.
Sprosti se gromozanska količina energije
Pojasnil je, da je nastajanje toče proces, na katerega kislina nima nobenega vpliva. Kislina sicer lahko sproži nekatere kemične reakcije, vendar je količina kisa, ki bi jo potencialno lahko razpršili v ozračje, preprosto premajhna in razredčena do te mere, da bi bil vpliv na nastanek toče povsem zanemarljiv.
Po Skokovih besedah se ob intenzivnih nevihtah dvigne zelo velika količina zraka, energija, ki se sprosti, ko iz vodne pare nastanejo kapljice in ledeni delci, pa je primerljiva z energijo, ki se sprosti, ko eksplodira atomska bomba.
Kako intenzivna bo nevihta, je odvisno od količine toplega zraka, ki je na voljo za dviganje, pa tudi od tega, kako velika je razlika v temperaturi zraka blizu tal in v višinah, ter od vlažnosti zraka blizu tal. "V splošnem velja, da čim hladneje je zgoraj oziroma čim topleje ali bolj vlažno je spodaj, tem večja je verjetnost, da bodo nevihte bolj intenzivne," je za Dom in vrt povedal Skok.
Razlik v temperaturi zračnih mas ne moremo spremeniti
Prav tako ima vpliv tudi to, če se prevladujoči horizontalni veter z višino spreminja. Če se to zgodi, obstaja možnost, da bodo nevihte bolj intenzivne, je zaključil.
Da gre pri nastanku neurij za zelo kompleksen pojav, ki je odvisen od številnih dejavnikov, ki so med seboj prepleteni in jih ni mogoče nadzorovati s preprostimi metodami, kakršna je kuhanje kisa, je za navedeni medij potrdil tudi vremenski prognostik 24ur.com Rok Nosan.
Poudaril je, da razlik v temperaturi zračnih mas, ki so osnoven pogoj, da nastanejo neurja, ne moremo spremeniti.
Novo na Metroplay: "Vsak od nas kdaj pogleda oglase, tudi sam jih. Vedno sem zgrožen nad cenami" | Simon Maljevac