R. K. | 5. 6. 2023, 10:30

Bo revolucionarno zdravilo proti Alzheimerjevi bolezni kmalu na voljo tudi slovenskim bolnikom?

Profimedia

Novo zdravilo so že odobrili v ZDA, zdaj enako pričakujemo v Evropi.

Težko pričakovano novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen, ki kaže velik potencial za uspešnejši spopad s to boleznijo, naj bi do konca leta prišlo tudi na evropska tržišča. Zdravilo, ki je namenjeno bolnikom v zgodnji fazi bolezni in naj bi razvoj bolezni upočasnila za približno tretjino, so v ZDA že odobrili, zdaj pa strokovnjaki enako pričakujejo tudi od Evropske agencije za zdravila (EMA). Zahtevo za odobritev so že prejeli.

Profimedia

Odobritev zdravil ključnega pomena

Novo zdravilo naj bi po navedbah strokovnjakov pri bolnikih v zgodnji fazi bolezni zmanjšalo upad kognitivnih in funkcionalnih sposobnosti za 27 odstotkov. Študije so opravili na 1.795 prostovoljcih, izsledki pa so po mnenju raziskovalcev izredno pomembni, saj so do zdaj bolnikom s to boleznijo zgolj blažili simptome. Letna terapija s tem zdravilom naj bi stala okoli 25.000 evrov, pomembno pa je, da jo plačajo javne blagajne. Odobritev regulatorja je zato ključnega pomena, piše N1.

Zdravilo Lecanemab deluje tako, da aktivira imunske celice, ki začnejo razgradnjo beljakovine amiloid. Beljakovine beta amiloid pri tej bolezni namreč v kombinaciji z drugimi spremembami povzročajo odmiranje živčnih celic, kar je vzrok, da Alzheimerjeva bolezen sploh nastane.

Profimedia

Za terapijo primerna le petina bolnikov

Kaj je razlog, da te spremembe nastajajo, ni znano. Ta beljakovina se v telesu običajno razgradi, pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo, pa se iz neznanega razloga nabira v možganih, zaradi česar pride do njihove degeneracije in demence, besede švedskega nevrogeriaterja Nenada Bogdanovića povzema N1. "Če jih očistimo pravočasno, sicer ne moremo popolnoma povrniti spomina, lahko pa v največji meri odložimo njegovo propadanje, propadanje spomina bi lahko tako zelo upočasnili, da bo posameznik umrl zaradi drugih bolezni," je povedal Bogdanović. 

Kako dolgo bo trajalo zdravljenje z novim zdravilo, še ni jasno. Bo besedah Bogdanovića naj bi bolnik vsaj leto in pol dvakrat na mesec pol ure dobival infuzijo. A za terapijo naj bi bila primerna le petina bolnikov s to boleznijo. Pomembno je namreč, da z zdravljenjem začnejo v zgodnji fazi bolezni, ko možgani še niso tako močno poškodovani. Ljudje bi torej morali na dodatne preiskave že ob prvih težavah s spominom. Trenutno sicer do teh preiskav prideta le dva odstotka bolnikov, piše BBC.

Profimedia

Veliko upanje za strokovnjake

A pri bolnikih so se pojavila tudi določena tveganja zaradi stranskih učinkov. Pri 17 odstotkih bolnikov se lahko po navedbah strokovnjakov pojavijo možganske krvavitve, pri 13 odstotkih bolnikov pa lahko pride do otekanja možganov. Nekateri prostovoljci so morali jemanje novega zdravila tudi prekiniti. Kljub morda skromnemu učinku novega zdravila pa njegovo delovanje daje raziskovalcem veliko upanje in oporo, da bo naslednja generacija zdravil bolj učinkovita, je za britanski medij dejala britanska strokovnjakinja za Alzheimerjevo bolezen Susan Kohlhaas.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ