10. 11. 2020, 09:29

Pogovor s strokovnjakom: kako se to zimo uspešno ubraniti virusov

PROFIMEDIA

Vodja razvoja v Medexu, dr. Rok Kopinč, nam je pojasnil, zakaj nas pozimi tako pogosto ujamejo virusna obolenja in kako se temu čim bolj uspešno izogniti.

Kaj lahko naredimo, da bo naš imunski sistem odpornejši proti virusnim obolenjem?

V hladnejšem delu leta so virusne infekcije zgornjih dihalnih poti precej bolj pogoste iz več razlogov. Eden je seveda nižja temperatura zraka, ki ga vdihujemo. Tako se zniža temperatura v zgornjih dihalnih poteh, kar upočasni zgodnji imunski odziv in omogoči hitrejše razmnoževanje virusa. Prav tako je virusna ovojnica pri nižjih temperaturah precej bolj čvrsta in omogoča daljše preživetje virusa zunaj gostitelja in s tem lažji prenos s človeka na človeka. K temu sicer prispevamo tudi sami, saj se v zimskih časih precej več družimo v zaprtih prostorih. Hladnejši zrak je načeloma tudi bolj suh, tudi zimsko ogrevanje dodatno izsuši zrak, kar zmanjša sposobnost sluznice, da učinkovito odstranjuje virusne delce.

Da zmanjšamo možnost virusnega obolenja, lahko v prvi fazi pazimo, da smo vedno primerno oblečeni, da preprečimo preveliko ohlajanje dihalnih poti. Če smo oblečeni preveč, povzročamo potenje, ki prav tako vodi do ohlajanja telesa. Poskrbeti moramo tudi za ustrezno vlaženje ogrevanih prostorov, npr. z vlažilniki zraka, in hidracijo telesa, najbolj v obliki toplih napitkov. Po drugi strani je izredno pomembna skrb za imunski sistem. Poleg uravnotežene prehrane, ki se seveda priporoča vsem in v vsakem letnem času, je v zimskih mesecih zlasti pomembno uživanje živil, bogatih z vitaminom D in C. 

Pomembna je tudi redna fizična aktivnost, najbolje na svežem zraku in v objemu sončnih žarkov, kadar nam jih uspe uloviti. Potrebno je seveda upoštevati zmogljivost posameznika, saj pretirana aktivnost, ki vodi do izčrpanosti, lahko poveča dovzetnost za okužbe zaradi oslabljenega imunskega sistema.

Kakšno vlogo imajo pri tem prehranska dopolnila in katere bi še zlasti priporočali?

Prehranska dopolnila so smiselna ob povišanih potrebah, kadar je telo izpostavljeno različnim stresorjem, kot so psihični stres, povečana fizična aktivnost in večja imunska obremenitev, npr. razna virusna in bakterijska obolenja. Vsi sledimo že stoletja znanemu receptu toplega čaja z medom in limono v času bolezni, kjer želimo telesu pomagati z vnosom večjih količin vitamina C kot običajno. Zaradi vnetnih reakcij, ki jih sproži imunski sistem kot odgovor na okužbo, se zaloge vitamina C v telesu v času bolezni hitro izčrpajo. Z dodatnim vnosom pripomoremo, da telo hitreje prepreči nadaljnje poškodbe tkiva kot posledico vnetnega odziva. Podobno vlogo ima tudi cink, poleg tega, da dodatno deluje kot pomemben faktor pri normalnem delovanju in odzivu imunskega sistema.

Kot preventiva za normalno delovanje imunskega sistema je seveda zelo pomemben tudi vitamin D. V zadnjih časih stroka vse bolj spodbuja, da se dvigne priporočen dnevni vnos vitamina D, saj številne študije kažejo na povezavo nizke koncentracije vitamina D v krvi s povečano incidenco okužb zgornjih dihal in slabšega imunskega odziva. Že pri sedanjih priporočilih, ki so po evropskih smernicah 5 µg (200 mednarodnih enot - IU), v Sloveniji pa 20 µg dnevno (800 IU), različne raziskave kažejo, da ima kar 10 % evropske populacije izrazito pomanjkanje vitamina D (pod 30 nmol/L), 30 do 60 % pa jih ima vitamin D pod priporočeno optimalno ravnijo v krvi (min. 50 nmol/L). Takšna situacija je precej pogojena z modernim načinom življenja, kot je pogosto zadrževanje v zaprtih prostorih, pomanjkanje izpostavljenosti soncu, ki prek UV sproži sintezo vitamina D v koži, in enolična prehrana. Kot zanimivost, uporaba kreme za sončenje z zaščitnim faktorjem 8, ki odbija UV-sevanje, zmanjša sintezo vitamina D za 95 %. Zato je smiselno, zlasti v hladnejšem delu leta, uživati več vitamina D, bodisi z vnosom hrane, bogate z vitaminom D, če to ni mogoče, pa s prehranskimi dopolnili.

Vodja razvoja v Medexu, dr. Rok Kopinč

Vodja razvoja v Medexu, dr. Rok Kopinč

PROMO

Še posebej bi seveda priporočal izdelke iz čebeljega panja. Matični mleček se tradicionalno uporablja za stimulacijo imunskega sistema tako pri odraslih kot pri otrocih. Iz klinične raziskave, ki smo jo izvedli leta 2019, smo ugotovili, da redno uživanje 2 g na dan poveča zmogljivost lastnih mehanizmov za nevtralizacijo prostih radikalov in spodbuja protivnetni odziv. Raziskave propolisa v in vitro pogojih kažejo na dobro protimikrobno delovanje ter se ga lahko uporablja v obliki ustnega pršila za zgornje dihalne poti. Protimikrobno delovanje ima tudi med, še zlasti kostanjev, hojev in gozdni med. V zadnjih časih se mi zdi, da se med ljudmi izgublja zavedanje, kako dragoceno živilo je med in da ne gre le za naravno sladilo za sladkanje čaja. Med vsebuje veliko encimov, ki ob redčenju s toplo vodo (ne vročo!) začnejo tvoriti vodikov peroksid, ta pa deluje protimikrobno. V medu najdemo tudi protimikrobne peptide, ki so glavni del čebeljega imunskega sistema za obrambo proti mikrobom.

V času, ko medicina še ni bila v takšnem razmahu in za različne tegobe ni bilo zdravil, so imeli čebelji pridelki precej večji pomen tako v ljudskem zdravilstvu kot tudi v dopolnjevanju redne prehrane v smislu preventive. Ta koncept je tudi vodilo Medexa pri razvoju izdelkov s čebeljimi pridelki, pri čemer pa stremimo, da nekoč tradicionalno rabo sedaj podpremo tudi s strokovnimi dokazi preko izvajanja ter sofinanciranja kliničnih raziskav in aplikativnih raziskovalnih projektov.

Za zmanjšanje tveganja razvoja virusnih obolenj zgornjih dihalni poti pa je predvsem pomembna tudi krepitev prirojenega imunskega sistema. Pri prirojenem imunskem odzivu gre za nespecifični odziv v nasprotju s pridobljenim imunskim odzivom, ki nastopi v poznejših fazah okužbe in je specifičen (protitelesa). V zadnjih 10 letih so se raziskave na tem področju precej razmahnile, saj so ugotovili, da ima tudi prirojeni imunski odziv spomin, kot je sicer do zdaj veljalo samo za pridobljeni odziv. Spomin omogoča imunskemu sistemu, da se bolj učinkovito in hitro odzove na okužbo z virusi ali drugimi škodljivimi mikroorganizmi ter na ta način omeji napredovanje okužbe. Ugotovili so, da se da prirojeni imunski sistem »izuriti«, spomin pa lahko tudi več mesecev nudi zaščito pred novimi okužbami. Stanje izurjenega prirojenega imunskega odziva lahko pričakujemo po preboleli okužbi ali pa ga izurimo z neživimi deli mikroorganizmov, ki jih telo prepozna podobno kot žive ter na ta način aktivira imunski sistem v višjo stopnjo pripravljenosti. Ker imamo receptorje za tipanje površinskih struktur mikroorganizmov tudi v črevesju, nam to omogoča, da izurimo imunski sistem tudi z uživanjem določenih snovi. Med najbolj raziskanimi takšnimi snovmi, katerih delovanje je potrjeno s številnimi kliničnimi študijami, so zagotovo beta-glukani, izolirani in prečiščeni iz celičnih sten kvasovk ali nekaterih gliv, ki jih dobimo tudi v obliki prehranskih dopolnil.

Kot razvojni direktor v Medexu ste verjetno stalno na preži za novostmi na področju prehranskih dopolnil in jih tudi razvijate. Katere izdelčne novosti ste v zadnjem času predstavili v Medexu?

Letos so jasno v fokusu predvsem prehranska dopolnila za krepitev imunosti in skrb za zdravje zgornjih dihal. Pri razvoju novih izdelkov se vedno opiramo na strokovne publikacije ter izbiramo sestavine, ki imajo klinično dokazane učinke na ljudi.

V zadnjem letu smo tako lansirali napitek Cold&Flu za hitro pomoč imunskemu sistemu, ko se vas nekaj loteva. Cold&Flu je poln najbolj učinkovitih naravnih sestavin, ki dokazano prispevajo h krepitvi imunskega sistema, dodane pa so tudi večje količine vitaminov in mineralov, ki so potrebne v takšnih primerih za hitrejše okrevanje.

Novost je tudi linija BeeWell, ki vključuje ustna pršila in pastile s tradicionalnimi rastlinskimi izvlečki (smrekovi vršički, ameriški slamnik ter žajbelj in islandski lišaj), eteričnimi olji in vitamini, ki omogočajo vsakodnevno skrb za vlaženje ustne sluznice, ter delujejo blažilno na grlo in žrelo.

Za dolgoročno krepitev imunskega sistema, predvsem v smislu urjenja prirojenega imunskega odziva, smo letošnjo jesen pripravili tudi linijo BetaGlukan, v obliki kapsul za odrasle in sirupa na osnovi medu za otroke od 1. leta dalje. Izdelka vsebujeta patentirane beta-glukane Wellmune®, izolirane in prečiščene iz celičnih sten pekovskih kvasovk, njihovo delovanje pa podpira tudi več kliničnih študij. Dodana sta tudi vitamin D in cink. Zaradi pomembnosti vitamina D v skrbi za normalno delovanje imunskega sistema, smo ga razvili tudi kot samostojen izdelek in sicer v obliki pršila s 1000 IU v dnevnem odmerku. Prednost vseh naših izdelkov je vsekakor naravna sestava, odsotnost konzervansov, in pa zagotavljanje stabilnosti aktivnih sestavin za rok trajanja izdelka, kar redno preverjamo z lastno ekipo strokovnjakov v lastnih laboratorijih.