N.Z. | 23. 2. 2022, 14:09

Kvaliteta protiteles se izboljša mesece po cepljenju z mRNK, kaže ameriška študija

profimedia

Kakovost protiteles, ki so nastala po cepljenju z mRNK cepivi, se znatno izboljša šest mesecev po cepljenju. Imunski sistem namreč neprestano 'trenira' svoje B celice, ki proizvajajo protitelesa, je pokazala nova ameriška študija.

Po cepljenju se del kratkoročnih B celic (B limfocitov) posveti proizvodnji protiteles, drugi del pa se jih 'pridruži' t.i.  'germinalnim centrom', ki nastajajo v limfah in igrajo pomembno vlogo pri zorenju B celic. Te del celic je v telesu mogoče zaznati veliko dlje časa. B limfociti skupaj s T limfociti tvorijo učinkovit 'adaptiven imunski odziv', znano pa je tudi, da dlje kot B celice ostajajo v telesu, uspešnejši je imunski odziv.

Znanstveniki z Univerze Washington v St. Loiuisu, ki jih je vodil imunolog dr. Eli Ellebedy, so te centre primerjali kar z 'vojaškimi kampi za urjenje' B limfocitov.

"Celice iz germinalnih centrov, ki uspešno 'diplomirajo', postanejo trajnejše 'tovarne' protiteles. Živijo v kostnem mozgu in postanejo spominske B celice, ki se aktivirajo takoj, ko se oseba okuži," razalga dr. Ellebedy.

Minule študije na živalih so kazale, da reakcje v germinalnih centrih trajajo le nekaj tednov, njihova raziskava na podlagi analize krvi, trika limfnih vozlov in kostnega mozga prostovoljcev, ki so bili cepljeni s cepivom Pfizer/BioNTech, pa so pokazali, da so reakcije germinalnih centrov cepljenih ljudi trajale najmanj šest mesecev, protitelesa pa so sčasoma postajala vse bolj uspešna pri prepoznavanju in napadu na proteine površine virusa.

Študija, ki ne zanika možnosti, da bi podoben učinek imela tudi druga, tradicionalnejša cepiva, je bila objavljena v časopisu Nature.