Ob mednarodnem dnevu družin, 15. maja, McDonald's razveselil osebje in starše treh največjih slovenskih porodnišnic.
Društvo Slojenčki je s pomočjo McDonald's-a in njegovih obiskovalcev restavracij razveselilo osebje in starše treh največjih slovenskih porodnišnic z aparatom za fototerapijo zlatenice, ki novorojenčka ne ločuje od mamice.
Zlatenica je v neonatalnem obdobju zelo pogost pojav in je prisotna pri več kot polovici donošenih novorojenčkov in pri večini nedonošenčkov. Pri zdravih otrocih najpogosteje izzveni spontano v tednu dni. Približno 10 % novorojenčkov pa potrebuje fototerapijo z modro svetlobo, ki zahteva poseben način obravnave. Tri slovenske porodnišnice so ob mednarodnem dnevu družin, 15. maja, prejele najsodobnejši aparat, ki je bolj varen za osebje in bolj prijazen do novorojenčka in mamice.
Od 16.7001 otrok, ki se vsako leto rodi v Sloveniji, jih približno 1.600 po rojstvu potrebuje obsevanje z modro svetlobo ali fototerapijo. Rumeni pigment bilirubin, ki povzroča zlatenico, je naravni antioksidant in zaščita novorojenčka pred preobiljem kisika. Na vsakih 10 primerov pa se zgodi, da je zlatenica preveč intenzivna in postane nevarno, da bi se bilirubin začel odlagati v možganih ter otroku povzročil dolgotrajno škodo. Zato novorojenčke obsevajo z modro svetlobo. Ta barva sončevega spektra svetlobe deluje preko kože in v vodi netopni pigment v krvi kožnih kapilar spremeni v topnega. Tako ga novorojenček lahko izloči s sečem.
Za čas obsevanja z modro svetlobo so novorojenčki včasih morali na terapijo v za to posebej opremljene prostore. To je bilo neprijetno za otročka in mamico. Zahvaljujoč napredku pri medicinski opremi smo pred leti tudi v slovenske porodnišnice dobili lučke, ki se namestijo na novorojenčkovo posteljico in zdaj še posebne fototerapevtske blazinice. Z najnovejšimi blazinicami za fototerapijo novorojenčki lahko ostanejo med terapijo kar v naročju mame. S pomočjo donatorja so v društvu Slojenčki kupili staršem in novorojenčkom prijazne blazine za tri največje slovenske porodnišnice ter jih simbolno podarili ob mednarodnem dnevu družin, ki ga praznujemo 15. maja.
"Stik med mamico in novorojenčkom je ves čas, zlasti pa v prvih dneh otrokovega življenja, zelo pomemben. Dobrodošel je tudi med raznimi medicinskimi posegi in terapijami, na primer fototerapijo, ki lahko za novorojenčka in mamico v tem ranljivem obdobju predstavlja velik stres. Zato smo v društvu Slojenčki izjemno ponosni in hvaležni, da lahko s pomočjo podjetja podjetje Alpe-Panon d.o.o., McDonald's DL trem slovenskim porodnišnicam podarjamo aparat, ki omogoča, da fototerapija lahko poteka tudi med pestovanjem in dojenjem ter da terapija ne ovira tesnega stika, ki pomirja oba, mamico in novorojenčka," je ob predaji donacije povedala prof. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, predsednica Društva Slojenčki.
Sredstva za nakup aparata BiliCocoon je v dobrodelni akciji prispevalo podjetje Alpe-Panon d.o.o., McDonald's DL, ki v Sloveniji upravlja restavracije McDonald's. Denar so zbrali s pomočjo gostov v restavracijah, ki so svoje prispevke zbirali v za to posebej namenjenih skrinjicah na strežnem pultu. Donacijo je z besedami pospremil vodja marketinga Denis Potočnik:
"Obiskovalci restavracij in zaposleni smo odprti za pomoč najranljivejšim. Družina ima posebno mesto v našem podjetju, zato je pomoč staršem pomemben del našega poslanstva. Že desetletje podpiramo slovenske porodnišnice, zadnja leta pa preko društva Slojenčki z donacijami pomagamo vsem slovenskim porodnišnicam do nujno potrebne opreme. Letos smo podprli tri največje porodnišnice z donacijo za aparate BiliCocoon, ki bodo omogočili, da bodo novorojenčki med terapijo ves čas ob svojih mamah. Veseli nas, da lahko s podporo porodnišnicam prispevamo k izboljšanju družbenega okolja.”
BiliCocoon so tokrat prejele porodnišnice UKC Ljubljana, UKC Maribor in Bolnišnica za ženske bolezni in porodništvo Postojna. Ob prevzemu so vsi predstavniki osebja izrazili veliko hvaležnost za donacijo, ki bo v prvi vrsti pomenila velik korak k varni in novorojenčku prijazni fototerapiji.
Predstavnice kolektiva porodnišnice Maribor so ob tem skupaj izrazile: "V imenu porodnišnice Maribor se iskreno zahvaljujemo za izjemno donacijo foto blazinice Billicocoon. Ker smo v družino usmerjena porodnišnica, je foto blazina Bilicocoon še dodaten doprinos za našo porodnišnico, da se mamice in novorojenčka ne ločuje, tekom bivanja pri nas."
Zakaj je to tako izjemen pripomoček pojasnjuje dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med., vodja Službe za neonatologijo iz Porodnišnice Ljubljana, ki takšen aparat na enem od oddelkov že imajo.
"Fototerapijsko oblekico BiliCocoon, ki omogoča tim. 360-stopinjsko obsevanje celotnega telesa z modro lučjo, v porodnišnici uporabljamo že dve leti. Naše izkušnje kažejo, da je aparat zelo uporaben pri novorojenčkih, ki razvijejo zelo hudo zlatenico in jim ob neučinkovitosti običajne fototerapije grozi invaziven poseg - izmenjalna transfuzija krvi. Aparat hkratno obseva kožo celotnega otrokovega telesa, ki je nameščen v posebno oblekico iz optičnih vlaken in zaradi zaščitne prevleke ne prepušča sevanja svetlobe v prostor. Zato je lahko novorojenček ob materi, kar omogoča tudi možnost dojenja na željo ter s sevanjem ne obremenjuje matere ali osebja," pojasnjuje prednosti aparata dr. Lilijana Kornhauser Cerar in dodaja: "V naši porodnišnici v Ljubljani se letno rodi skoraj 5.000 novorojenčkov, zato se pogosto soočamo s potrebo po intenzivni fototerapiji pri več zlateničnih novorojenčkih hkrati. Ta drugi aparat bo zato rešil marsikatero takšno stisko."
Zanimivi podatki:
- V Sloveniji imamo 587.448 družin. 70,2 % je družin z otroki. (vir: SURS)
- Podjetje McDonalds's društvo Slojenčki podpira že od leta 2019. Pred dvema letoma je končalo z akcijo podarjanja EKG aparata, ki snema 12-kanalni EKG.
- Društvo Slojenčki je do zdaj zbralo in doniralo porodnišnicam za več kot 650.000 eur opreme. Glavni namen delovanja društva Slojenčki je zagotavljanje možnosti za optimalno obravnavo zdravja v rodni dobi ter širjenje znanja s področja zdravstva in socialne varnosti. S tem želi izboljšati pogoje za rojstva zdravih otrok ter jim omogočiti varnejši in prijetnejši prihod na svet.
1 Vir o rojstvih otrok po letih: SURS (2023: 16.989, 2024*: 16.628, 2025 (jan,feb)*: 2.629; * podatki še niso uradni)