I. D. | 19. 7. 2022, 19:10

Naslednja grožnja pandemije bi lahko prišla z ledenikov

profimedia

To ni znanstvena fantastika - skoraj 1000 so jih že identificirali. 

V vzorcu ledu in snega s tibetanskih ledenikov so raziskovalci kitajske akademije znanosti našli ogromno vrst bakterij, ki bi zaradi taljenja lahko ušle med ljudi in povzročile širjenje bolezni.

Ledene plošče in ledeniki pokrivajo približno 10 odstotkov Zemljinega površja in so med drugim največji rezervoar sladke vode. 

Dokazano je, da se tako plošče kot ledeniki zaradi podnebnih sprememb talijo. Ob tako obsežnih spremembah seveda ni vseeno, kaj se bo zgodilo z bakterijami, ki živijo v njih. Zato so kitajski raziskovalci med 2010 in 2016 jemali vzorce z 21 ledenikov v Tibetu. Te so nato stalili v laboratoriju in preizkušali, kaj se zgodi s tistim, kar ostane v vodi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Disha News (@dishanews_india)

Tako so našli 968 različnih vrst bakterij, od katerih jih je kar 98 odstotkov povsem novih. 

Rezultati dopolnjujejo nedavno študijo, ki je potrdila, da je več virusov v ledu starih vsaj 15.000 let ter da se z večino od njih nismo še nikoli srečali. Osnovni strah pri takšnih virusih in bakterijah je, da bi bile lahko kužne za živali in človeka. Taleči led bi jih zlahka zanesel v potoke in reke ter z njimi v naseljena območja. Ker sodobne rastline, živali in človek nimajo razvite imunosti na te starodavne mikrobe, bi se hitro lahko izkazali za smrtonosne. Kot taki seveda predstavljajo grožnjo lokalnih epidemij, morda celo pandemij.

Profimedia

Raziskovani vzorci prihajajo iz posebej pomembnega dela sveta, saj taleč sneg in led iz Tibeta napajata več rek, ki tečejo skozi gosto naseljena območja vse od Kitajske do Indije. Znanstveniki zato pozivajo k čim hitrejšemu pričetku ukvarjanja s temi mikrobi, da ugotovimo, ali in kakšno grožnjo predstavljajo.

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec