30. 9. 2021, 13:38

Polno cepljeni (in otroci) so manj potentni prenašalci virusa, dokazuje študija!

profimedia

Študija, znotraj katere so s pomočjo PCR testov analizirali več kot 50.000 stikov med ljudmi, da bi ugotovili, kako pogosto se med njimi prenaša virus, ki povzroča covid 19, je pokazala, da je prenosov okužb znatno manj, ko so ljudje polno cepljeni. Slednje velja tudi v primeru Delta različice virusa, čeravno je bila razlika še višja pri Alfi.

Učinki cepljenja na zmanjšanje transmisije virusa so sicer bolj izraziti kmalu po cepljenju, sčasoma pa ti nekoliko upadejo. Raziskovalci so ugotovili tudi, da je bilo cepljenje v tem oziru še nekoliko učinkovitejše pri Alfa različici.

Ugotovili so tudi, da razlike v virusnem bremenu (t.j. namnožitvi virusa v nosu in žrelu) ne razložijo vse zapletene dinamike pri prenosu okužbe, pa tudi, da je za prenos okužbe s cepljenih te mogoče povezati zgolj v manjšem delu.

Zmanjšana kužnost pri cepljenih sicer ni dolgega veka. Tako pri Alfi kot pri Delti ta prične padati po 12 tednih na podobne ravni kot pri necepljenih. Podobno se v treh mesecih po cepljenju zgodi tudi z zaščito pred ponovno infekcijo.

Raziskava (vir: tukaj) je tako pokazala, da:

  • cepiva zmanjšajo transmisijo tudi pri Delti, a je vpliv manjši kot pri Alfi,
  • učinek cepiv sčasoma pojenja,
  • so našli dokaze, da so otroci manj kužni in manj dojemljivi za okužbo,
  • bolj kot viralno breme igrajo pri prenosu okužbe drugi faktorji
  • in, ne nazadnje, osvežitveni (tretji) odmerki bi lahko pomagali zajeziti širjenje nadaljnih okužb in reinfekcij.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord