Ženska, ki je zbolela za rakom, razkrila prvi simptom, ki ga je deset let ignorirala

18. 5. 2025, 10:00 | Uredništvo
Ženska, ki je zbolela za rakom, razkrila prvi simptom, ki ga je deset let ignorirala (foto: Profimedia)
Profimedia

Zdaj to močno obžaluje. 

Vsako leto približno dvema milijonoma ljudi diagnosticirajo raka debelega črevesa. Ta se pojavi, ko celice v debelem črevesu začnejo nenadzorovano rasti in tvoriti tumorje. Tovrstno diagnozo je dobila tudi Krystal. Leta 2012 je prvič začela opažati kri v blatu, desetletje pozneje pa je izvedela, kaj se skriva za tem.

"Kri v blatu je bila prisotna nekaj dni. Če bi iskala vzrok, bi na internetu našla vse mogoče, od hemoroidov do raka. Bilo je toliko možnih vzrokov. Nisem si mislila, da bi lahko bil rak," je povedala za The Patient Story. Kri v blatu se je občasno pojavila in nato spet izginila, kar ji je dalo lažen občutek varnosti.

kolonoskopija
Profimedia

Nekaj let pozneje je šla k zdravniku, ki ji je naročil kolonoskopijo. Pregleda debelega črevesa nazadnje zaradi bolezni ni opravila. "Nisem se naročila na nov pregled. Nisem šla nazaj k zdravniku. In sčasoma je postalo lažje ignorirati," je še dodala. Leta 2022 pa je začela čutiti hude bolečine v spodnjem delu trebuha. Bolečina je bila podobna menstrualni bolečini, ampak veliko hujša, poroča Index.hr. 

Poskus "podkupovanja" Vladimirja Prebiliča: razkril je, od kod je ponudba prišla

Sledile so pogoste okužbe sečil. Njen urin je imel grozenj vonj. Dobila je antibiotike, vendar nočne more ni bilo konec. Okužbe so se ponovile vsakih nekaj tednov. Ker antibiotiki niso več pomagali, je imela CT preiskavo. Zdravniki so po tem zahtevali dodatne preiskave. Ugotovili so, da ji nekaj pritiska na mehur. Po analizah in kolonoskopiji so ji diagnosticirali raka debelega črevesa. Krystal je imela več operacij in kemoterapij. 

Na kaj morate biti pozorni?

Simptomi raka debelega črevesa se lahko zelo razlikujejo, še posebej v zgodnjih fazah. Med najpogostejšimi simptomi so: spremembe v prebavi (driska ali zaprtje), krvavitve iz anusa ali kri v blatu, nejasno hujšanje, bolečine v trebuhu ali napihnjenost, neprijeten občutek v trebuhu (npr. občutek, da imate napolnjen mehur).

Preprečevanje raka debelega črevesa vključuje zdrav življenjski slog, kot so zdrava prehrana, redna telesna aktivnost in izogibanje kajenju ter pretiranemu uživanju alkohola. Poleg tega je zgodnje odkrivanje ključno za večjo možnost ozdravitve. V mnogih državah se izvajajo presejalni programi, ki vključujejo testiranje na skrite krvavitve v blatu in kolonoskopijo, ki lahko odkrijejo polipe, preden postanejo rakavi. V Sloveniji imamo program Svit

Poslanec SDS na strehi parlamenta grozil, da bo skočil (FOTO)