A. B. | 12. 3. 2022, 10:27

Covid-19: Takšno je stanje po dveh letih od prve okužbe

Za veliko večino dejavnosti od nedavnega ni več treba izpolnjevati pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT).

Profimedia

Minevata dve leti, odkar je Slovenija 12. marca 2020 razglasila epidemijo covid-19. 

Slovenija je bila v začetku marca leta 2020 med redkimi državami v Evropi, ki je še ni preplavil koronavirus, a dokaj hitro, že 4. marca smo prvo okužbo potrdili pri enem izmed popotnikov iz Maroka, ki se je vrnil v Slovenijo. Po tem pa je močno širjenje virusa pripeljalo do uradne razglasitve epidemije, in sicer 12. marca 2020. 

Več duševnih stisk


Razmere, ki so bile za vsakogar od nas več kot samo nepredvidljive, mnogokrat raztresene, pred vsem ostalim pa čustveno izčrpajoče, so bolj kot luč na koncu tunela naša življenja obarvala v sivino. Pri tem ne smemo pozabiti tudi na duševne stiske, ki jih je povzročila dolgotrajna socialna izolacija.

Otroci in mladostniki, ki so bili več mesecev zadnjih dveh let zaradi šolanja na daljavo odrezani od vrstnikov in običajnega življenjskega ritma, so tisti, a ne edini, ki so zamudili velik del otroštva, mladosti, hkrati pa tudi kariernih priložnosti. 

Smo že na koncu tunela? 

Epidemija se je v Sloveniji dovolj umirila, zato je sproščanje omejitvenih ukrepov za vse nas po dveh letih morda celo nekoliko nenavadno. Tako za veliko večino dejavnosti od nedavnega ni več treba izpolnjevati pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT), v šolah je odpravljeno samotestiranje, ki je na začetku v delu javnosti dvignilo veliko prahu, ostajajo pa obvezne zaščitne maske v zaprtih prostorih. 

Počasi snemamo svoje higienske maske.

Počasi snemamo svoje higienske maske.

Profimedia

Kot je za STA povedala infektologinja Bojana Beović: "Bolezen je še vedno prisotna in na možnost okužbe je treba biti pozoren in previden. V naslednjih tednih pričakujemo, da se bodo razmere postopno še naprej umirjale, deloma tudi zaradi spomladanske sezone," je dejala.

V petek so v Sloveniji ob 1762 PCR-testih in 12.605 hitrih antigenskih testih potrdili 2257 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi 25.456 primerov aktivnih okužb, kar je 456 več kot dan prej.Kot navaja STA so pristojni doslej potrdili že skoraj milijon primerov okužbe s koronavirusom, zaradi katerega je umrlo 6400 ljudi. Skupno je bilo s to boleznijo hospitaliziranih okoli 30.000 bolnikov. 

Pred kratkim pa je k nam prispela tudi prva pošiljka cepiva proizvajalca Novavax, ki se je kot beljakovinsko cepivo pridružilo cepivom Pfizerja in Moderna, temelječima na mRNK tehnologiji, ter vektorskima cepivoma Janssen in AstraZeneca.  

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ