Ste v zadnjem času utrpeli udarec v rebra, ki je povzročil ostro bolečino, ki ni izginila niti po nekaj dneh? Kdaj gre zgolj za blažjo udarnino in kdaj za zlom? Kako vemo, ali je poškodovano tudi kaj več kot le kost? Udarec v rebra je pogosta poškodba, ki se lahko zgodi v vsakdanjih situacijah in pogosto sproži veliko vprašanj.
Udarca v rebra večina pacientov ne jemlje resno, a ta lahko povzroči kopico težav. Čeprav rebra na prvi pogled niso poškodovana, je občutek nelagodja lahko precej izrazit in oteži tako dihanje kot gibanje trupa.
Morda vas bo presenetilo, da ima pri udarcu v rebra izredno pomembno vlogo prav fizioterapija, ki s specialnim pristopom lahko bistveno ublaži bolečino, pospeši celjenje in prepreči dodatne zaplete. Počitek torej ni dovolj – telo čim prej potrebuje aktivno in strokovno usmerjeno pomoč, da se povrne v pravo ravnovesje!
Rebra
Rebra tvorijo kostni okvir prsne votline, običajno jih je 12 parov. Vsako rebro se zadaj (posteriorno) sklepa z dvema prsnima (torakalnima) vretencema prek kostovertebralnega sklepa, razen prvega rebra, ki se sklepa le s prvim torakalnim vretencem.
Glede na povezavo s prsnico (sternum) delimo rebra v tri skupine:
● prava rebra (1.–7.): neposredno se pripenjajo na prsnico,
● ‘’lažna rebra’’ (8.–10.): se na prsnico pripenjajo posredno,
● prosto viseča rebra (11. in 12.): ta se na prsnico ne pripenjajo.
Prava rebra se s prsnico povezujejo preko sternokostalnih sklepov, pri čemer je prvi rebro izjema, saj gre za sinartrozo (nepravi sklep). Posebnost prvega rebra je tudi, da se sklepa s ključnico (klavikulo) preko kostoklavikularnega sklepa.
Udarci v rebra lahko povzročijo resne zaplete
Udarci v rebra so pogosta poškodba, ki lahko nastane zaradi padcev, prometnih nesreč, športnih aktivnosti ali nasilja. Čeprav se pogosto ne zdijo nevarni, lahko povzročijo različne zaplete. Najpogostejše posledice hujših udarcev v rebra so:
● zlomi reber – povzročajo močno bolečino, oteženo dihanje, celjenje pa je dolgotrajno:
● kontuzije – poškodba mehkih tkiv, brez zloma;
● izpahi reber (dislokacija) – rebro ‘’zdrsne’’ iz sklepa, kar povzroča ostro bolečino pri gibanju in dihanju;
● kostohondritisi – vnetje rebrnega hrustanca ter
● poškodbe notranjih organov – močan udarec lahko poškoduje pljuča (npr. povzroči pnevmotoraks) ali vranico.
Zaradi bližine vitalnih organov so poškodbe reber klinično pomembne, tudi če na prvi pogled delujejo blage. Obisk specialista je še zlasti potreben, če pacient po udarcu občuti:
● oteženo ali boleče dihanje,
● bolečino, ki se ne izboljšuje, ter
● prisotnost deformacij.
Kako pride do udarca v rebra?
Udarci v rebra so eden najpogostejših vzrokov za poškodbe prsnega koša, saj lahko povzročijo tako poškodbe mehkih tkiv kot tudi zlome reber. Do njih lahko pride pri prometnih nesrečah, padcih, športnih poškodbah (npr. pri kontaktnih športih, kot so nogomet, hokej, boks) ali celo ob močnejšem kašlju pri starejših ali osteoporotičnih pacientih.
Pri močnejših udarcih lahko pride do topih travm, kjer se rebro zlomi brez predrtja kože, ali celo do prebojne poškodbe, če tujek prodre skozi prsni koš.
Zelo resen zaplet ob hujšem udarcu v rebra je pojav t. i. flail chest, ko se zaradi zloma treh ali več reber na dveh mestih oblikuje nestabilen segment, ki se med dihanjem premika nasprotno od preostalega prsnega koša.
Ste vedeli, da tovrstni gib močno oteži dihanje in je lahko življenjsko ogrožajoč, njegova smrtnost pa je kar 10 do 15 %?
Zaradi možnosti notranjih poškodb (pljuč, krvnih žil ali srca) je pomembno, da si po močnem udarcu v rebra pacienti čim prej zagotovijo zdravniško pomoč.
Simptomi, ki jih ne smemo spregledati
Pacienti, ki zaradi bolečin po udarcu v rebra obiščejo priznano kliniko Medicofit, najpogosteje poročajo o bolečini na točno določenem mestu, ki se običajno pojavi po nedavnem padcu, udarcu med športom ali drugi obliki poškodb prsnega koša.
Pogosto se bolečina okrepi ob globokem vdihu, kašlju ali določenih gibih trupa. Ob kliničnem pregledu je na mestu udarca običajno prisotna občutljivost na dotik, včasih pa sta na prsnem košu prisotni tudi oteklina ali modrica.
V blažjih primerih gre največkrat za poškodbe mehkih tkiv ali enostavne zlome reber, ki ne zahtevajo invazivnega zdravljenja.
Kadar se pri pacientu pojavi poslabšano dihanje, tiščanje v prsih ali hiter srčni utrip, je potrebna dodatna diagnostika s katero izključimo resnejše zaplete, kot so npr. pnevmotoraks, poškodbe notranjih organov in druge (npr. flail chest), ki zahtevajo takojšnjo zdravniško obravnavo.
Posebej pazljivo je treba spremljati poškodbe spodnjih reber, saj so v bližini pomembni organi (jetra, vranica in ledvice). Pravočasna klinična in fizioterapevtka ocena služita k hitrejši vrnitvi v normalno življenje brez omejitev..
Kako lažjo poškodbo ločiti od zloma?
Pri udarcu v rebra gre običajno za mehansko poškodbo, ki prizadene kožo, mišice in fascijo, brez zloma kosti. Bolečina je pogosto lokalizirana, predvsem pri gibanju ali pritisku na poškodovano področje, brez izrazitih znakov deformacij kosti.
Nasprotno pa pri zlomu reber bolečina običajno postane intenzivnejša še posebej pri dihanju ali kašljanju, saj pride do poškodbe kosti same. Poleg tega se ob zlomu pogosto pojavijo tudi hujši zapleti, kot so poškodbe notranjih organov, na primer pljuč ali srca, kar se kaže z drugačno simptomatiko.
Diagnostika pri udarcu je precej enostavna in temelji na kliničnem pregledu, zanjo pa običajno ni potrebna dodatna slikovna diagnostika. Po drugi strani so pri zlomu reber nujne dodatne preiskave, kot so rentgenski posnetki ali ultrazvok, ki potrdijo ali izključijo druge resnosti.
Zakaj je po udarcu pomembna fizioterapija?
Pri preprostih poškodbah reber, kjer ne pride do večjih notranjih poškodb je v ospredju predvsem konzervativno zdravljenje, v sklopu katerega ima vodilni vlogo specialna fizioterapija.
Bolečina, kot posledica poškodbe reber, pogosto spremeni vzorec dihanja pacienta. Zaradi nelagodja in bolečine pacienti nehote začnejo dihati bolj plitko pri čemer zapostavijo trebušno (diafragmalno) dihanje. Takšen način dihanja ni le manj učinkovit, temveč povečuje tudi tveganje za pljučne zaplete.
S pomočjo ciljano izbranih vaj za diafragmalno dihanje pacient postopoma ponovno vzpostavi učinkovit dihalni vzorec. Vaje s terapevti klinike Medicofit se ne osredotočajo le na zmanjšanje bolečine, temveč aktivno spodbujajo tudi prezračevanje pljuč.
Poleg dihalnih vaj fizioterapija vključuje še druge terapevtske pristope, ki so usmerjeni v lajšanje akutnih simptomov, zmanjševanje otekline in bolečine ter izboljšanje lokalnega krvnega obtoka.
V kliniki Medicofit svojim pacientom zagotavljajo sodobno, tehnološko podprto fizioterapijo, ki temelji na znanstvenih dokazih in novejših terapevtskih aparaturah.
V sklopu instrumentalne terapije sta po udarcu reber še posebej učinkovita Summus laser, ki prodira globoko v tkiva in spodbuja celično obnovo ter ultrazvočna krioterapija Sixtus, ki učinkovito zmanjšuje lokalno vnetje.
V nadaljevanju zdravljenja je poudarek tudi na aktivni rehabilitaciji po zlomu reber, ki vključuje krepilne in raztezne vaje za mišice trupa ter izboljšanje gibljivosti prsnega koša. Celosten pristop zagotavlja, da pacient ne okreva le simptomatsko, temveč tudi funkcionalno.
Ekipa strokovnjakov klinike Medicofit bo poskrbela za celostno obravnavo vaših reber. Ne odlašajte – poskrbite za svoje zdravje in si zagotovite sodobno zdravljenje brez invazivnih postopkov.