K. Ž. | 9. 5. 2024, 08:30

Roke stran! Ta živila vas spravljajo v slabo voljo

Profimedia

Hrana vas nasiti, lahko pa tudi potolaži, nagradi in razbremeni. Le malokdo pa ve, da lahko nekatera živila tudi negativno vplivajo na naše razpoloženje.

Kadar smo pod stresom, radi posežemo po prigrizkih, ki nas hitro spravijo v boljšo voljo. Toda ta tolažilna hrana nas lahko v resnici spravi še v slabšo voljo. Ravno zaradi tega se teh živil raje izogibajte.

Hitra hrana

Predvsem takrat, ko smo slabe volje, radi posežemo po burgerjih ali pomfritu. A raje dvakrat premislite, preden si privoščite hitro hrano, saj lahko živila s previsoko vsebnostjo maščob dolgoročno povzročijo vnetja v črevesju. Prav tako takšna dieta vodi do splošnega slabega počutja, saj vnetje zavira proizvodnjo serotonina, ki nastaja v črevesju, poroča oe24. Hormon sreče je deloma odgovoren za naše razpoloženje, več kot ga proizvajamo, bolje nam je.

Borut Živulovič/Bobo

Testenine

Na žalost lahko testenine povečajo tudi tveganje za depresijo. Enostavne ogljikove hidrate v testeninah lahko telo hitro porabi, kar pomeni, da tudi hitro postanemo lačni. Ogljikovi hidrati povzročajo tudi dvig krvnega sladkorja, kar posledično sproži hormonsko reakcijo, ki vpliva na celotno telo.

Lahke pijače

Lahke in dietne pijače vas hitro premamijo z nizkokalorično, a še vedno sladko osvežitvijo. Toda prehod na brezalkoholne pijače, ki vsebujejo sladila namesto sladkorja, ni optimalna možnost. Študija kaže, da predvsem kemično sladilo aspartam dolgoročno močno zavira proizvodnjo serotonina in negativno vpliva na vaše razpoloženje.

Profimedia

Sladkarije

Bomboni, sladoled in preostale sladkarije negativno vplivajo tudi na naše duševno zdravje. Študije kažejo, da je pri ljudeh, ki zaužijejo več kot 67 gramov sladkorja na dan, večje tveganje za duševne motnje kot pri tistih, ki zaužijejo manj kot 40 gramov. Dolgoročno prekomerno uživanje sladkorja lahko vodi tudi v depresijo in tesnobo.

Kava

Več študij je večkrat pokazalo, da lahko nizka poraba pozitivno vpliva na zdravje, vse pa je odvisno od odmerka. Preveč kofeina namreč vpliva na telo in duševno stanje. Posledica so lahko glavoboli, potenje ali tesnoba.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del