Zdravje Promocijsko sporočilo

Zvin zapestja – že lažja poškodba zahteva vašo pozornost!

4. 7. 2025, 09:00
Zvin zapestja – že lažja poškodba zahteva vašo pozornost! (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Na prvi pogled se zvini zapestja zdijo povsem nedolžne poškodbe, ki jih spremljata le rahla bolečina in morda manjša oteklina, ki bo izzvenela sama od sebe. A ko gre za zapestje, enega izmed najbolj obremenjenih in gibljivih sklepov v telesu, lahko tudi na videz lažja poškodba hitro preraste v dolgotrajno oviro pri vsakodnevnih opravilih.

Udarci, padci in nenadne obremenitve se hitro odrazijo na zapestju. Zvin zapestja je poškodba, ki pogosto spremlja športne aktivnosti, delo na prostem ali pa zgolj nespreten korak na mokrih tleh. 

Pogosto se zgodi, da takšnih poškodb ne jemljemo resno, saj velja prepričanje, da se pozdravijo same od sebe. Resnica je, da lahko prepozna obravnava zvina vodi v kronično bolečino, zmanjšano gibljivost in celo trajne posledice. Zato je še kako pomembno, da znamo tovrstno poškodbo prepoznati, ji nameniti ustrezno pozornost ter jo zdraviti celostno.

V nadaljevanju vam bomo predstavili, kaj zvin zapestja sploh je, zakaj pride do njega, kako ga prepoznati, kaj storiti ob poškodbi in zakaj fizioterapija predstavlja enega najpomembnejših stebrov okrevanja. Takšna poškodba se lahko zgodi vsakomur – tako športnim rekreativcem kot pisarniškim delavcem.

Kaj je zvin zapestja?

Zvin zapestja je poškodba, pri kateri pride do natega ali raztrganja vezi, močnih elastičnih struktur, ki skrbijo za primerno stabilnost sklepa. Zapestje je izjemno kompleksen sklep, ki povezuje podlaket z dlanjo in omogoča širok razpon gibanja. Zaradi svoje pomembne vloge je zapestje izpostavljeno nenehnim obremenitvam, pri čemer vezi v primeru nenadne sile pogosto prevzamejo prvi udarec.

Zvin zapestja – že lažja poškodba zahteva vašo pozornost!
promocijska fotografija

Do zvina pride, ko je zapestje prisiljeno v nenaraven ali pretiran položaj, na primer pri padcu na iztegnjeno roko ali pri nenadnem sunku, ki ga lahko povzroči dvigovanje težkega bremena. Čeprav ima telo izredno sposobnost blažitve zunanjih sil, pa vezi ob nenadnih in nepričakovanih gibih ne zdržijo. Posledica prekomerne zunanje sile so mikroskopske ali, v nekaterih primerih, celo večje raztrganine vezi.

Gre torej za mehansko poškodbo, ki je lahko blage, zmerne ali hude stopnje. Pri blagem zvinu so vezi zgolj nategnjene, kar povzroči večjo razdražljivost področja, v nekaterih primerih je vidna tudi blaga oteklina. Pri hujših poškodbah pride do delnega ali celo popolnega raztrganja vezi, ki ga spremljajo izrazita bolečina, modrica, večja oteklina in nezmožnost normalnega gibanja zapestja.

Simptomi so odvisni od resnosti zvina

Simptomi zvina zapestja so lahko na prvi pogled zelo podobni drugim poškodbam, kot so zlomi ali udarnine. Kljub temu pa obstaja nekaj značilnosti, ki nakazujejo, da gre dejansko za zvin. Po poškodbi se pogosto pojavi ostra bolečina v zapestju, ki se okrepi ob poskusu premikanja sklepa. 

Prizadeto področje postane občutljivo na dotik, pojavi se tudi oteklina, ki je lahko manjša ali bolj razširjena. V hujših primerih je vidna tudi modrica. Za vse stopnje zvina je značilna bolečina, ki se pojavi ob gibanju oz. raztegu.

Pomembno je poudariti, da se nekateri simptomi lahko pojavijo z zamikom – sprva se poškodba ne zdi resna, a z urami ali dnevi se bolečina okrepi. V primerih poškodbe zapestja se za izključitev kostnih poškodb opravi rentgensko slikanje, ob sumu na resnejšo poškodbo vezi pa tudi magnetna resonanca.

Ustrezno zdravljenje zahteva več kot le začasno razbremenitev

Ko je govora o zdravljenju zvina zapestja, se pogosto omenjata dve besedi: počitek in hlajenje. Res je – počitek in začasna razbremenitev sta nujna pogoja, da se lahko poškodovane vezi zacelijo, hlajenje pa pomaga nadzorovati oteklino in zmanjšati bolečino. Treba pa je izpostaviti, da je to šele začetek okrevanja.

Zvin zapestja – že lažja poškodba zahteva vašo pozornost!
promocijska fotografija

Pomembno je razumeti, da tudi po začetnem izboljšanju zapestje ostaja ranljivo in izpostavljeno tveganju za nastanek komplikacij, saj vezi ne potrebujejo zgolj časa, ampak tudi ustrezno rehabilitacijo, da ponovno pridobijo svojo prožnost in moč.

V primeru blažjih zvinov zdravljenje poteka konzervativno – z uporabo opornic, razbremenitvijo in postopnim obremenjevanjem. Pri težjih poškodbah, kjer pride do popolnega pretrganja vezi, je potrebna imobilizacija, v nekaterih primerih pa celo kirurški poseg. Ne glede na resnost poškodbe pa en dejavnik ostaja ključen pri uspešnem okrevanju – to je fizioterapija.

S fizioterapijo do uspešne odprave težav

Fizioterapija ima pri zdravljenju zvina zapestja ključno vlogo, ne zgolj v fazi okrevanja, temveč tudi pri preprečevanju ponovnih poškodb. Po začetni fazi počitka in zmanjšanja bolečine sledi postopna aktivacija, kjer se pod vodstvom specialista fizioterapevta izvajajo vaje za obnovo gibljivosti in krepitev mišic ter povrnitev funkcionalnosti zapestja.

Zvin zapestja – že lažja poškodba zahteva vašo pozornost!
promocijska fotografija

Sodobna fizioterapija za obravnavanje zvina zapestja uporablja številne metode. V kliniki Medicofit, eni izmed vodilnih fizioterapevtskih ustanov v Sloveniji, prisegajo na uporabo najmodernejših aparaturnih tehnik zdravljenja poškodb, ki jih učinkovito kombinirajo s pozitivnimi učinki specialnih manualnih tehnik in predvsem individualno prilagojenih vadbenih režimov. Celostno obravnavo spremlja tudi temeljita edukacija pacienta, ki vključuje primerne prilagoditve obremenitev, razumevanje morebitnih omejitev in zavedanje o pomembnosti postopnega obremenjevanja sklepa.

Zapestje zaradi svoje kompleksne strukture potrebuje natančen in personaliziran pristop. Fizioterapevt v sklopu diagnostičnega pregleda oceni stopnjo poškodbe in funkcionalne prizadetosti ter predlaga ustrezen načrt zdravljenja. Celostna fizioterapevtska obravnava ne le pospeši okrevanje, temveč tudi učinkovito zmanjša tveganje za razvoj dolgoročnih zapletov, kot so zmanjšana gibljivost, kronične bolečine ali celo degenerativne spremembe sklepa.

Ljudje pri blažjih poškodbah zapestja pogosto preskočijo obisk fizioterapevta, saj menijo, da bo telo v zadostni meri okrevalo samo. Treba se je zavedati, da brez ustrezne rehabilitacije vezi ostanejo oslabljene, sklep pa je podvržen večjemu tveganju za nastanek ponovne poškodbe. Učinkovit fizioterapevtski pristop ne le obnavlja funkcije, temveč aktivno poskrbi za dolgotrajno zdravje sklepa.

Ukrepajte pravočasno – vaše zapestje vam bo hvaležno

Zvin zapestja je ena najpogostejših poškodb, ki jo pogosto jemljemo preveč zlahka. A ravno zaradi pomembnosti zapestja pri vsakodnevnih gibih in nalogah je nujno, da poškodbo obravnavamo resno. Pravočasna diagnostika ter učinkovito zdravljenje s celostno fizioterapevtsko rehabilitacijo lahko pomenita razliko med hitrim in uspešnim okrevanjem ter dolgotrajno, kronično težavo.

Zvin zapestja – že lažja poškodba zahteva vašo pozornost!
promocijska fotografija

Ne glede na to, ali ste aktiven športnik, ljubiteljski pohodnik ali oseba, ki večino dneva preživi za pisalno mizo – zdravje vašega zapestja naj ne bo samoumevno. Z rednim gibanjem, pravilno ergonomijo in pozornostjo ob morebitnih poškodbah lahko ohranite primerno funkcijo skozi celotno življenje.

In če do poškodbe vendarle pride? Kot omenjeno, se priporoča čimprejšnji obisk specialista, ki vam bo postavil natančno diagnozo, zdravljenje pa lahko zaupate strokovnjakom s področja fizioterapije. 

S strokovno pomočjo boste lahko ponovno prijeli skodelico kave brez bolečin, uspešno uporabljali pohodniške palice ali se pripravili na svojo najljubšo športno aktivnost. Obrnite se na strokovnjake klinike Medicofit in rezervirajte svoj termin že danes!