Psi umirajo zaradi vode v slovenskih jezerih: razkrili, kaj se dogaja (in dodali seznam lokacij)

7. 7. 2025, 09:56 | Uredništvo
Psi umirajo zaradi vode v slovenskih jezerih: razkrili, kaj se dogaja (in dodali seznam lokacij) (foto: Profimedia)
Profimedia

To lahko pri štirinožcih povzroči resne zdravstvene zaplete.

Po spletu je pred nekaj dnevi zaokrožil seznam jezer, kjer so v vodi dokazano prisotne cianobakterije oziroma modrozelene alge, ki so lahko smrtno nevarne za naše pse. Štirinožci med plavanjem namreč pogosto pijejo vodo, po kopanju si ližejo dlako ali pa odmrle alge zaužijejo med raziskovanjem obale, je zapisano na spletnem portalu Antinol.

cianobakterije
Profimedia

Kakšne težave povzroči zastrupitev s cianotoksini?

Cianobakterije so nevarne, ker ob razpadanju izločajo toksine, Ko jih je v vodi dovolj, povzročijo tako imenovano cvetenje vode, vendar pa začetnega cianobakterijskega cvetenja s prostim očesom pogosto ne moremo opaziti. Toksini, ki jih izločajo cianobakterije so lahko za pse nevarni že v zelo majhnih količinah. Povzročijo hude zdravstvene zaplete, kot so primer odpoved jeter, nevrološke motnje in celo smrt, opozarjajo pri omenjenem mediju.

Znaki zastrupitve se lahko pokažejo zelo kmalu - od nekaj minut do nekaj ur po tem, ko je bil štirinožec v stiku z onesnaženo vodo.

Simptomi, ki se po zastrupitvi pokažejo pri psu so nenadno bruhanje ali driska, prekomerno slinjenje ali penjenje, pes postane apatičen ali dezorientiran, lahko se začne tresti ali dobi napad, ima težave z dihanjem, pojavi se kolaps. Če pri psu opazimo navedene znake, je treba nemudoma poiskati veterinarsko pomoč in veterinarja opozoriti na možnost zastrupitve z cianobakterijami.

Zgodba, ki je ganila številne: življenje se ji je v hipu obrnilo na glavo
turistka Bohinjsko jezero
Profimedia

Kje vse so zaznali prisotnost nevarnih bakterij?

Lokacije v Sloveniji, kjer so potrdili prisotnost cianobakterij so Blejsko jezero, Ledavsko jezero, Gramoznica Podgrad pri Gornji Radgoni, Gramoznica Boreci, Ribnik Hotinja vas, Perniško jezero, Gradiško jezero, Ribnik Savci, Ribnik Borovci, Gajševsko jezero, Koseški bajer, Glinščica, Zeleno jezero/Gramoznica Pleterje in Bohinjsko jezero.

V vodi Bohinjskega jezera po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB) prisotnosti cianobakterij sicer niso zaznali, a so prisotnost citotoksinov potrdile analize gošče oziroma sluzi, ki se je pojavila na določenih delih obale.

Na portalu Antinol zaradi navedenega opozarjajo, da previdnost pri kopanju psa v vodnih virih ni nikoli odveč. Lastnikom psov svetujejo pozornost, spodbujajo jih tudi, naj pojavnost cianobakterij preverijo na spletni strani Cianoslo.

Pogin psičke v Bohinjskem jezeru: to je pokazala analiza vode