V slovenski grad se je po sedmih letih ponovno naselila žival, ki se je nekateri zelo bojijo

12. 5. 2025, 09:54 | Vir: STA
V slovenski grad se je po sedmih letih ponovno naselila žival, ki se je nekateri zelo bojijo (foto: Facebook/Slovenia from above - Slovenija iz zraka)
Facebook/Slovenia from above - Slovenija iz zraka

Našli so jo v kletnih prostorih in grajskem zvoniku. 

Na gradu Grad na Goričkem živi več kolonij netopirjev. Ob rednem mesečnem pregledu kletnih prostorov in grajskega zvonika so zaposleni Javnega zavoda Krajinski park Goričko nedavno odkrili še eno vrsto teh letečih sesalcev - vejicatega netopirja (myotis emarginatus). To je že 13. zabeležena vrsta na omenjenem gradu.

Od drugih vrst iz rodu myotis se vejicati netopir razlikuje po svetlo opečnati barvi dlake na hrbtu in dokaj svetlih uhljih. Gre pa sicer za dokaj pogost rod z več vrstami, je novinarjem pojasnil sodelavec Javnega zavoda Krajinski park Goričko Gregor Domanjko.

netopir
Profimedia

"Konkretno ta vrsta netopirja ni redka, ne na Goričkem niti v Sloveniji ali tem delu Evrope. Obstaja več znanih zatočišč oziroma kotišč, v cerkvah in v jamah. To vrsto smo imeli na Goričkem v preteklosti že evidentirano. Da se jo opazovati recimo pod kakšnimi tesnimi napušči stanovanjskih hiš ali zapuščenih hiš," je povedal Domanjko.

V gradu Grad teh netopirjev zadnjih sedem let niso opazili, a Domanjko pravi, da je v grajskih kleteh, ki so za obiskovalce nedostopne in so v slabem stanju, veliko špranj, kjer bi lahko zgrešili to ali morebiti tudi katero drugo vrsto. Letos so opazili en osebek vejicatega netopirja, s tem pa se je število vrst netopirjev, ki so bile na gradu zabeležene po letu 1999, ko so tam začeli spremljati te živali, povečalo na 13.

Trenutno je v gradu porodniška skupina malega podkovnjaka, kar pomeni, da so zbrane samo netopirke brez samcev. Tam je tudi manjša skupina dolgokrilega netopirja, kjer so najverjetneje zbrane prav tako netopirke. Te pa bodo po besedah Domanjka v večini primerov odletele drugam, najverjetneje v Avstrijo in na Hrvaško, kjer bodo skotile mladiče in se v začetku avgusta vrnile na grad. Najbolj številčno so prisotni avgusta in septembra, ko je čas parjenja, je povedal Domanjko.

netopir
Profimedia

Grad na Goričkem je sicer ena od dveh stavb v Sloveniji, kjer je netopirje mogoče spremljati skozi vse leto. Spomladi se v kletnih prostorih zadržuje od 50 do 100 osebkov dolgokrilega netopirja. Večina jih maja zapusti grad in odleti na kotišča. Zgodaj spomladi v grajski zvonik priletijo samičke malega podkovnjaka. V zadnjih letih beležijo do 120 osebkov te vrste.

Pozno poleti in jeseni okoli 200 do 300 osebkov dolgokrilega netopirja skupaj z navadnimi netopirji pride v kletne prostore na parjenje. Pozimi pa grad kot prezimovališče uporabljajo vrste, kot so dolgokrili netopir, navadni netopir, mali podkovnjak in širokouhi netopir, je pojasnil Domanjko.

Bi ju prepoznali? Nekoč sta takole pozirali v Bohinju, danes ju pozna vsa Slovenija

Novo na Metroplay: Limfna drenaža za svež videz in zmanjšanje podočnjakov I S Polonco Rahmanović