Bližnje srečanje s kačo vsekakor ni najbolj prijetno doživetje - in ravno to se je zgodilo nedaleč stran od Slovenije.
Marsikdo se jih boji - kač, namreč. V bistvu pa je treba vedeti, da večina teh živali, ki živijo v Sloveniji in na Hrvaškem, ni strupenih in še manj nevarnih. Kljub temu, da imamo številne predsodke pred njimi, so kače precej plašne in se bo le redko zgodilo, da nas napadejo. Večinoma se slednje zgodi zato, ker jih skušamo pregnati ali pa jih preprosto presenetimo, medtem ko se na kakšni skali grejejo na soncu.
Na Hrvaškem živi več vrst kač, med katerimi so tri vrste strupene - ob pravočasnem ukrepanju pa še te niso smrtno nevarne. A vseeno se med ljudmi pojavi nelagodje, če se izve, da po njihovem kraju "straši" kača, še posebej, če ta ni ravno majhna. In to se je zgodilo v Imotskem oziroma v bližnji vasi Runovići.
Na Redditu se je namreč pojavil posnetek kače, ki je pritegnil nemalo pozornosti. Ena od prebivalk vasice je dejala: "Kača je dolga okrog tri metre in pol, zato se bojimo iti ven." No, v videu potem razložijo, da gre za dalmatinskega udava oziroma progastega goža, za kačo, ki ljudem ni nevarna. Na Redditu so se ob posnetku pojavili takšni in drugačni komentarji. "Taka kača v enem dnevu poje pet miši," "Če bi jo jaz srečal, bi me morala iskati gorska reševalna služba" in podobno.
Zmija u Imotskom
byu/MISTER_WORLDWIDE inbih
Progasti gož (Elaphe quatuorlineata) spada med večje kače, ki prebivajo na Hrvaškem. Čeprav lahko zraste več kot dva metra, jih pogosteje srečamo v dolžini okoli metra in pol. Odrasle primerke prepoznamo po rumenkasti do temnorjavi barvi telesa s štirimi izrazitimi vzdolžnimi progami, ki potekajo od vratu do repa. Mlajše kače so videti nekoliko drugače, so svetlejše s temnejšimi vzorci. S staranjem ti vzorci sčasoma zbledijo. Poleg svoje velikosti progasti gož izstopa tudi po teksturi kože – njegove hrbtne luske so rahlo izbočene, kar mu daje nekoliko hrapav videz.