To je prvič po več kot 300 letih, da so to žival opazili na Balearskih otokih. Zaradi svojega nenavadnega videza je znana tudi pod vzdevkom "modri zmaj." Čeprav to morsko bitje izgleda fascinantno, ga je treba opazovati izključno z varne razdalje. Kot poročajo mediji, je Glaucus atlanticus lani povzročil preplah na plažah Teksasa. Stik s t. i. "modrim zmajem" je lahko neprijeten za ljudi, zato svetujejo previdnost turistom in drugim obiskovalcem Mallorce – še posebej, ker je trenutno vrhunec poletne sezone.
Španska znanstvenica Gador Muntaner trdi, da je to redko žival opazila med vožnjo s čolnom na severozahodu Mallorce, v bližini gorske verige Serra de Tramuntana. O odkritju je obvestila lokalni časopis Ultima Hora. Po navedbah časnika od leta 1705 ni bilo nobenega uradnega opazovanja te vrste na Balearih. 2Gre za izjemno, izjemno redko bitje," je izjavila Muntaner.
Čeprav je redka, so »modrega zmaja« v zadnjih letih občasno opazili vzdolž evropskih in španskih obal. Na primer, leta 2023 so ga kopalci videli v letovišču Torrevieja na obali Costa Blanca. Ta oceanski polž običajno zraste od 3 do 5 centimetrov. Po besedah Gador Muntaner je bil primerek, ki ga je videla, nenavadno velik. Njegov videz je resnično osupljiv, telo je svetlo modre barve s vzorci, iz bokov pa mu izraščajo tvorbe, podobne svetlikajočim se krilom.
"Modri zmaj" najpogosteje plava v skupinah tik pod morsko gladino. Njegove žive barve služijo kot kamuflaža: temnomodri hrbet se zlije z morjem, če ga gledamo od zgoraj, medtem ko je sivo-bel trebuh neopazen od spodaj, saj se zlije z nebom. Včasih zahodni vetrovi prinesejo te polže z Atlantika proti obali, kar potrjuje tako Muntanerino odkritje kot tudi morskobiolog Filip Kanstinger.
Zakaj je ta žival nevarna?
Kot pojasnjuje Kanstinger, t. i. »modri zmaj« živi na odprtem morju, kjer se najpogosteje srečuje z meduzami in koralami. Ti morski polži zadržijo toksine iz hrane, ki jo zaužijejo. "Zaradi tega so strupeni, zato se jih nikakor ne gre dotikati," opozarja Kanstinger.
"Modri zmaji" nimajo trdega oklepa, zato se njihov strup zlahka prenese ob stiku. Dotik lahko povzroči rdeče, boleče izpuščaje na koži, v najhujših primerih pa tudi anafilaktični šok. Do zdaj sicer ni bil zabeležen noben primer hujše reakcije pri ljudeh po stiku s to živaljo - preplah zagotovo ni potreben, previdnost pa.