V letu 2024 so v Ljubljani zabeležili 11 primerov ptičje gripe.
V Ljubljani so v letu 2024 zabeležili 11 primerov ptičje gripe, od tega je kar devet primerov okužb prostoživečih ptic zaznanih na Ljubljanskem barju. Ptičja gripa, ki jo povzroča virus visoko patogene aviarne influence podtipa H5N1, je letos spet povzročila zaskrbljenost zaradi širjenja med pticami v Sloveniji.
Virus se je v prvem delu leta predvsem širili na severozahodnem delu države, od oktobra pa so primeri okužb zaznani tudi v osrednjem delu Slovenije, kar vključuje tudi Ljubljano in okolico. Na Ljubljanskem barju so okužene ptice odkrili na različnih lokacijah, vključno z ribnikom v Bistri, reko Ljubljanico in reko Iščico, poroča Ljubljanainfo.
Znanstvene raziskave so pokazale, da so bile najpogosteje okužene vrste labod grbec in raca mlakarica, ki sta bili opaženi tako na vodi kot ob vodnih telesih. Poleg tega so v novembru, 18. novembra, našli tri poginule labode grbavce na območju Ljubljanice in Iščice, katerih okužbo je potrdila Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, s čimer se je število okuženih ptic na Ljubljanskem barju povzpelo na devet.
Prizadete so bile tudi številne druge ptice
Ptičja gripa je prizadela tudi številne druge vrste ptic v Sloveniji, kot so divje goske, rečni galebi, velika bela čaplja, siva gos, rumenonogi galeb in druge vrste, ki so bile najdene na različnih lokacijah po vsej državi, vključno z občinami Ptuj, Markovci, Litija, Hajdina, Videm pri Ptuju, Lendava, Brežice, Gornja Radgona, Brezovica, Lenart, Slovenska Bistrica, Miklavž na Dravskem polju, Maribor, Koper, Piran, Ljubljana, Novo mesto, Dolenjske Toplice, Medvode, Vrhnika in Rače – Fram, poroča Ljubljanainfo.
Ptičja gripa je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki se med pticami prenaša kapljično, prek stikov z izločki okuženih ptic ali prek okužene hrane. Poleg tega lahko bolezen preide tudi prek stika z okuženo opremo ali obutvijo, kar pomeni, da so biovarnostni ukrepi ključnega pomena za preprečevanje širjenja bolezni. Zato je zelo pomembno, da se izvajajo strogi biovarnostni ukrepi, ki vključujejo skrbno čiščenje opreme in obutve, kot tudi upoštevanje preventivnih ukrepov pri stiku s potencialno okuženimi pticami.
Ptičja gripa ne ogroža neposredno zdravja ljudi, saj virus H5N1, ki je prisoten pri pticah, ne predstavlja resne nevarnosti za ljudi, čeprav obstajajo posamezni primeri okužb pri ljudeh, ki so bili v stiku z okuženimi pticami. Kljub temu strokovnjaki svetujejo previdnost pri stiku s prostoživečimi pticami ali perutnino, ki je bila okužena z virusom, ter pozivajo k doslednemu izvajanju varnostnih ukrepov, da bi preprečili širjenje bolezni.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"