Uredništvo | 29. 11. 2024, 10:00

Skrita kamera v kočevskem gozdu razkrila, kako 'trdno' spijo medvedi pozimi

Facebook/posnetek zaslona/sloveniabears

Medvedi v tem času odhajajo na zaslužen počitek in iz brlogov bodo znova pokukali spomladi. Drži? Delno. Nekateri niti v snegu niso videti prav nič zaspani. 

Številne presunljive posnetke slovenskih rjavih medvedov lahko vidimo na Facebook strani sloveniabears.com, kjer se sicer ukvarjajo s fotografijami in turističnimi produkti, vezanimi na čudovito kočevsko divjino. S svojimi prebivalci, med katerimi je tudi rjavi medved, je ta zares čudovito divja in neokrnjena. 

A če bi mislili, da medvede opazujejo samo v toplem delu leta, ste se močno zmotili. Prav nič nenavadno ni opazovanje medvedov pozimi in celo tedaj, ko so tla prekrita s snežno odejo. Ne verjamete? Poglejte spodnji posnetek, ki je nastal decembra lani. 

S podnebnimi spremembami se spreminja tudi ritem divjih živali in nekatere stvari niso več tako samoumevne kot pred nekaj deset leti. Denimo ta, da medved zimo preživi in prespi v svojem brlogu. 

"Zimo prespi, vendar to ni pravo zimsko spanje (hibernacija); je rahlo. Medved tudi pozimi pogosto zapusti brlog. Medvedka med 'zimskim spanjem' celo koti. Telesna temperatura se zmanjša le za 2 °C, kar je še vedno v mejah telesne temperature budnega medveda," so zapisali na Lovski zvezi Slovenije.

Pa ste vedeli, da se medved pozimi ne hrani in niti ne pije, prav tako pa se ne iztreblja? Zato se v njem kopičijo strupene snovi, kot je sečnina. "Dušika, ki je vezan s sečnino, ne izloča s sečem, temveč ga vgrajuje v beljakovine, ki se odlagajo v sokrvici. 'Zimsko spanje' medveda je torej posebna oblika stradanja z zmožnostjo nevtraliziranja strupenih produktov presnove," so še zapisali na Lovski zvezi Slovenije.

Novo na Metroplay: "Vse, kar vsakodnevno uporabljamo, je bila najprej ideja!" | Jure Korenč