Bodite previdni: vse pogostejša nadloga v Sloveniji, ki ne ogroža le ljudi, temveč tudi pse in mačke

7. 7. 2025, 17:00 | Uredništvo

Ob visokih tempraturah in vlagi jih je vse več, z njimi pa prihajajo tudi nevarne bolezni, ki jih prenašajo na pse in mačke.

Z visoki temperaturami so se ponovno prebudili tudi insekti. Med njimi tigrasti komarji, ki jih še pred leti nismo poznali v naših krajih, danes pa postajajo vse bolj razširjeni in nevarni – ne le za ljudi, temveč tudi za naše hišne ljubljenčke. 

Zaradi podnebnih sprememb, blažjih zim in vse pogostejših poletij z obilico padavin se komarji širijo po vsej Sloveniji. Aktivni so od pomladi do pozne jeseni, ob visokih temperaturah in vlagi pa se njihova populacija še povečuje. V takih razmerah so živali še posebej izpostavljene pikom okuženih komarjev. Z njimi pa prihajajo tudi nevarne bolezni, ki jih komarji prenašajo na pse in mačke.

Nevidna grožnja, ki napade od znotraj

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje in veterinarskih organizacij so razmere za širjenje bolezni zaradi vse višjih temperatur v Evropi vse ugodnejše. To pomeni, da tudi okuženi komarji niso več omejeni le na obmorske kraje ali eksotične destinacije – najdemo jih že v notranjosti Slovenije, v mestih, parkih in celo domačih vrtovih.

So odkrili resnični grob grofa Drakule?

Občine po Sloveniji se z  ozaveščanjem prebivalstva trudijo obvladovati širjenje tigrastih komarjev, a to pogosto ni dovolj. Ključno vlogo pri zaščiti imajo tako posamezniki in lastniki živali – z odstranjevanjem stoječe vode in uporabo zaščitnih sredstev za živali.

Ena najnevarnejših bolezni, ki jih prenašajo komarji, je srčna glista. Ta okužba se pri psih (redkeje tudi mačkah) razvije po piku okuženega komarja. Ličinke parazita – mikrofilarije potujejo skozi krvni obtok in se naselijo v srcu, pljučih in žilah živali in so lahko v odrasli obliki dolge tudi več kot 30 centimetrov.

Simptomi okužbe se pogosto pokažejo šele čez več mesecev ali let, takrat pa so lahko posledice že resne, tudi usodne. Srčna glista v živali, če je ne zdravimo, lahko živi od 5 do 7 let.

Med značilne simptome sodijo:

  • kašelj,
  • utrujenost,
  • izguba apetita,
  • težko dihanje, 
  • težave s prebavo,
  • povišana telesna temperatura 
  • srčno popuščanje.

Zdravljenje srčne gliste je zahtevno, operativno, dolgotrajno in pogosto tvegano. Zato veterinarji poudarjajo pomen preventive.

Bodite previdni: vse pogostejša nadloga v Sloveniji, ki ne ogroža le ljudi, temveč tudi pse in mačke
Tigrasti komar.
Pexels

Bolje preprečevati kot zdraviti 

Veterinarji priporočajo uporabo zaščitnih sredstev skozi celotno sezono aktivnosti komarjev – torej od zgodnje pomladi do pozne jeseni. 

Na voljo so različna preventivna sredstva proti komarjem in srčni glisti, ki jih je treba uporabljati od pomladi do pozne jeseni:

  • ampule za nanos na kožo – učinkujejo tudi proti tigrastim komarjem – nekatere jih odganjajo in ubijajo;
  • tablete in priboljški – enostavni za uporabo, vodoodporni in primerni tudi za mladiče. Delujejo na mikrofilarije.

Celostna zaščita z enim priboljškom, ki ga pes poje in deluje proti komarjem, klopom, bolham in črevesnim zajedavcem, je priporočena izbira. Priboljški so pogosto najbolj priljubljeni med lastniki in živalmi, saj nudijo učinkovitost in enostavno uporabo.

Ne pozabite na mačke: čeprav so okužbe s srčno glisto pri mačkah redkejše, so simptomi pogosto prikriti. Mačke, ki preživljajo čas na prostem, naj bodo zato prav tako preventivno zaščitene z izdelki v obliki kožnih kapljic, prilagojenimi zanje. 
 
Za preventivo pa lahko že danes naredite tudi naslednje: 

  • Odstranite stoječo vodo z vrta, podstavkov in žlebov.
  • Posvetujte se z veterinarjem o najboljši zaščiti za vašega ljubljenčka.
  • Uporabite preventivna sredstva v skladu s sezono in z življenjskim slogom živali.

Psi umirajo zaradi vode v slovenskih jezerih: razkrili, kaj se dogaja (in dodali seznam lokacij)