18. 8. 2021, 12:11 | Vir: STA

Agra prvi večji sejem v živo pri nas od začetka epidemije

Andreja Seršen Dobaj/STA

V Gornji Radgoni bo v soboto vrata odprl 59. mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra. To bo prvi večji sejem v živo pri nas, odkar je bila marca lani prvič razglašena epidemija. "Sejem, tudi če bo nekoliko manjši, delamo za tiste, ki na sejem pridejo, ne za tiste, ki nanj ne pridejo," je dejal predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec.
 

Potem ko so lani Agro, ki je osrednji sejem družbe Pomurski sejem, zaradi epidemije covida-19 izvedli pretežno prek spleta, bo letos vnovič potekala v živo, v času od 21. do 26. avgusta. Odločitev, da sejem po dveh letih ponovno izvedejo v živo, po Erjavčevih besedah ni bila lahka.

Epidemija covida-19 postavila organizatorje pred poseben izziv

"Za sejem, kot je Agra, potrebujemo najmanj eno leto priprav. In odločitev je padla že v lanskem letu, da delamo vse na tem, da bi v letu 2021 sejem bil v živo, a smo glede na ukrepe in glede na stanje pandemije doživljali vmes tudi situacije, ki so bile na robu tega, da sejem tudi odpovemo. Vendar smo na koncu kljub temu sprejeli odločitev, da sejem delamo v živo, kajti triletni premor bi bil za sejem, kot je Agra, katastrofa," je dejal Erjavec.

Za mednarodni kmetijsko-živilski sejem je po Erjavčevih besedah pomembno, da to ni samo sejem s predstavitvami razstavljavcev, ampak da obsega tudi številne dodatne vsebine. To so strokovne razstave živali in nasadov, strokovna ocenjevanja, ki nagrajenim pomagajo pri trženju izdelkov, kongresni del sejma, predavanja, srečanja interesnih skupin in drugi dogodki.

Sejem Agra je pred leti, ko je trajal deset dni in imel še več spremljajočih atraktivnih dogodkov, obiskalo blizu 200.000 ljudi, v zadnjih letih pa so na posameznem sejmu našteli od 100.000 do 120.000 obiskovalcev. Ocen, kakšen bi lahko bil obisk sejma letos, Erjavec, kot je dejal, ne upa tvegati.

Trenutno veljavne omejitve, povezane z epidemijo, so prav gotovo ovira tako za razstavljavce kot za obiskovalce, tako da v Pomurskem sejmu ne morejo računati na enako število razstavljavcev in obiskovalcev kot v preteklosti, je dejal. Poudarja pa, da bodo vsem zagotovili varen potek sejma.

Več kot 1000 razstavljavcev iz 29 držav

Sejem bo organiziran na 53.800 kvadratnih metrih razstavnih in predstavitvenih površin v halah in predvsem na prostem, kjer bo med drugim na ogled precej vzorčnih nasadov. Med drugim je največji vrt z več kot 300 rastlinam uredila in vzgojila Biotehniška šola Rakičan, na ogled pa bodo tudi permakulturni vrt, ekstenzivni nasad jablan starih sort, vinograd s slovenskim trsnim izborom, sejemska njiva in visokotehnološki vzorčni čebelnjak.

Na sejmu se bo predstavilo okoli 1100 razstavljavcev, sodelovalo bo 29 držav. Kljub temu da je udeležbo na sejmu odpovedalo Združenje proizvajalcev in uvoznikov kmetijske in gozdarske tehnike, Erjavec pravi, da bo tudi na letošnjem sejmu prisotne veliko kmetijske tehnike, bo pa tokrat nekoliko večji poudarek na gozdarski tehniki. Na sejmu bodo predstavili tudi staro kmetijsko tehniko in traktorje starodobnike.

Letošnja država partnerica sejma je Francija, ki je ena najpomembnejših proizvajalk hrane v Evropi. Sodelujoči na sejmu načrtujejo predstavitev svoje živilsko predelovalne industrije pod sloganom Okusite Francijo, pripravljajo pa tudi razstavo starejših in novejših modelov vozil citroen.

Agra kot odlična priložnost za prenos novih znanj na kmetije

V Pomurskem sejmu poudarjajo, da je sejem stičišče novih tehnologij, znanj in izkušenj iz Slovenije in mednarodnega prostora ter da prinaša pomemben preboj k trajnostnemu kmetijstvu in z njim povezane živilsko-predelovalne industrije, k ohranjanju biodiverzitete in zelenemu dogovoru. Ob letošnjem mednarodnem letu je eden od poudarkov sejma namenjen sadju in zelenjavi.

V času sejma vrsto aktivnosti in dogodkov pripravljajo kmetijsko ministrstvo in različna interesna združenja. Sejem bo v soboto po napovedih odprl predsednik republike Borut Pahor.

Sejem Agra, ki z izvedbo v živo tako napoveduje vrnitev industrije srečanj pri nas, bo po navedbah Pomurskega sejma potekal ob upoštevanju veljavnih epidemioloških ukrepov, vstop pa bo omogočen vsem, ki bodo izpolnjevali pogoje PCT. Za obiskovalce sejma bo testiranje na novi koronavirus ves čas sejma brezplačno. Medtem Pomurski sejem za letos nadaljnje sejme načrtuje tudi v septembru in oktobru.

Piše Vesna Pušnik Brezovnik

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord