N.Z. | 27. 5. 2020, 15:58

"Ne poznam nobenih list, ki bi pomenile imena ljudi z oznakami, kam gre kdo!"

Daniel Novakovič/STA

Potem ko je v enem od intervjujev za Mladino dr. Dušan Keber, strokovnjak za zdravstvene politike, spregovoril, da naj bi se med epidemijo na hitro sestavljali seznami starostnikov, ki pod nobenim pogojem ne bi smeli biti deležni bolnišničnega zdravljenja, o čemer niso bili obveščeni ne oni in ne njihovi svojci, v medijih tovrstne insinuacije niso več potihnile.

Eno od novinarskih vprašanj, ki je bilo naslovljeno na vodjo strokovne skupine dr. Bojano Beović, je tako 'dregnilo' v prav omenjeno 'osje gnezdo'.

Vprašanje se je glasilo takole:

  • Kako pojasnjujete sezname ljudi, ki so bili vnaprej triažirani? Te, ki bodo ostali v domovih in dobili paliativno nego, in te, ki bodo šli v bolnišnice in dobili nego? Nekateri direktorji so me opozorili na te sezname tudi v smislu, da so vam pisali pisma, da so to diskriminatorni seznami, da se triaža ne more delati vnaprej. Kje je prišlo do nesporazuma?

Bojana Beovič je o sumih, da so na ministrstvu za zdravje uvedli vnaprejšnje razvrščanje starostnikov v domovih za starejše, da bi določili, koga bodo v primeru okužbe poslali na zdravljenje v bolnišnico in kdo bo ostal v domu, odgovorila takole:

"Ne poznam nobenih list, ki bi pomenile imena ljudi, ki bi imele oznake, kam gre kdo. Verjetno se vsa ta medijska poročila nanašajo na to, da se pri bolniku zdravniki odločamo o njegovem stanju in seveda je pametno, to delamo praktično vsak dan, da premišljujemo in tudi zapišemo, npr. Pri tem je smiselno narediti ta poseg, pri drugem pa ne, pri tem je smiselna intubacija, pri drugem ne. Na takšen način se naredi tudi pri hudo bolnih v domovih, ker potem pride ponoči, ko se stanje poslabša, urgentna služba in ima neko orientacijo, v kakšni fazi bolezni je vse skupaj. Še vedno obstaja tukaj možnost, mi temu rečemo, da se to žal zgodi, da se takega bolnika pripelje v bolnišnico, kjer mu seveda ne moremo pomagati, samo prestavljamo ga iz rešilca na nosila, tam čaka ... Na koncu ugotovimo, da je bil pripeljan v stanju, v katerem bi v miru lahko zaspal, da dobesedno povem, v domu. To so informacije, s katerimi se seznani zdravnik, ki je v urgentni situaciji, kakšno je bolnikovo stanje"

Vir: MMC - v živo

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord