D.H. | 18. 9. 2024, 19:05
5 vsakodnevnih tehničnih nadležnosti, ki nam parajo živce (in kako jih rešiti)
Razvoj tehnologije drvi naprej z astronomsko hitrostjo, vsak dan se čudimo nad temi in onimi napredki, ki presegajo celo znanstveno-fantastične scenarije, potem pa se ob vsakodnevnih opravilih še vedno spotikamo ob ene in iste nadležnosti, ki se jih svet tehnologije kar ne more otresti.
Počasen internet
Nič nam tako hitro ne dvigne pritiska kot nenadoma upočasnjen internet. Pretočni film se zamrzne, prenos datotek se ustavi, delo se upočasni, mi pa le nemočno upamo, da se bo zadeva čim prej popravila.
Čeprav je počasna hitrost interneta moteča, pa običajno ni resna težava. Prvi korak pri reševanju je ponovni zagon usmerjevalnika (router). Če se težava nadaljuje, je najverjetneje povezana s preobremenjenim omrežjem in izven vaših zmožnosti reševanja – lahko le obvestite ponudnika spletnih storitev in upate na hitro rešitev. Da boste lahko vseeno čim več naredili še preden se internet vzpostavi na normalno hitrost, poskusite čim bolj omejiti pretočnost in internet uporabljajte le za prenos manjših datotek.
Pojavni (pop-up) oglasi
Oglasi so vsekakor pomemben del medijske in zabavne industrije, saj pomagajo vzdrževati številne spletne publikacije in vsebinske platforme, predvsem pa omogočajo, da vsebina ostane brezplačna in je lahko dostopna širšemu občinstvu.
Vendar pa je lahko frustrirajoče, če oglasi kar naprej skačejo čez vsebino, ki jo želimo gledati ali prebirati. Kot je recimo nadležno, ko je nova YouTube posodobitev povečala prikaz oglasov med posnetki izven Premium naročnine, da se ti zdaj prekinjajo praktično na vsake 3 minute.
Za hitro in elegantno rešitev poskusite namestiti vtičnik za blokiranje pojavnih oken (npr. uBlock). Če za deskanje po spletu uporabljate Chrome kot primarni brskalnik, pa lahko prilagodite nastavitve pojavnih oken in s tem filtrirate neželene oglase.
Nenehne posodobitve programske opreme
Kolikor je redno posodabljanje programske opreme nujno za optimalno delovanje in varnost aplikacij, programov in operacijskih sistemov, pa je ob vseh teh programih, ki nas obdajajo, to postal neprestan cikel posodabljanj.
Ko tako posodobite Windows operacijski sistem, sledijo posodobitve gonilnikov in vtičnikov in vseh aplikacij, ki znajo za lep čas zaustaviti delovni proces. Ko vse to pridno zaključite, pa že na mobilnem telefonu gori rdeča številka, ki opozarja, da je prišla nova posodobitev operacijskega sistema (ki lahko traja tudi več kot 1 uro), pa še posodobitve za več kot 30 vaših mobilnih aplikacij.
Rešitev? Posodabljajte redno – druge rešitve ni. Tako vas ne bo nenadoma presenetila avtomatična urgentna posodobitev takrat, ko bo najmanj ugodno za vaš urnik. Izberite čas v dnevu, ko lahko nekaj minut le strmite v strop, da takrat zaženete posodobitve in jim dovolite, da se v miru odvrtijo z vsemi resetiranji.
Težave s prijavo
Na vsakem koncu prijava z geslom ali PIN številko, medtem ko Google opozarja, da so spet tu ali tam vdrli v sistem in da bi bilo fino, če bi svoja gesla spremenili. A le kdo ima čas obiskati stotine strani, kjer se nekoč odvrgli svoje geslo, da ga boste zdaj spreminjali. Saj se že originalnega verjetno več ne spomnite.
A žal je tako, da je pozabljeno geslo tipična težava pri prijavah. Najslabša rešitev je, da povsod uporabljate isto geslo, malce manj slabša je, da imate ta gesla zapisana v kakšnem dokumentu na oblaku. Opcija Google Passwords je odlična bergla, ki avtomatično izpolnjuje naša gesla na znanih straneh, a upoštevajte, da jih morate vseeno tu in tam spremeniti.
Če geslo pozabite, ga lahko v večini primerov preprosto ponastavite s klikom na gumb »Pozabljeno geslo«. Bolj zapleteno je, če pozabite PIN kodo za telefon ali geslo za vstop v računalnik. Takrat bo potrebno malce več digitalnih akrobacij, da se prebijete do ponastavitve.
Prazna baterija
Večna težava digitalne dobe, zato je naš dom prepreden s kopico polnilcev, na katerih žongliramo mobilni telefon, pametno uro, prenosni računalnik, pa še kakšen strižnik ali brivnik, brezžične slušalke, celo električno kolo? Kar naprej nas nekje čaka neka baterija, ki ji zmanjkuje soka in potrebuje napajanje.
Če ugotovite, da se baterija na vaši napravi izprazni sumljivo hitro, je to lahko zaradi slabo optimizirane uporabe naprave (če vam recimo na telefonu teče preveč aplikacij na enkrat ali pa, če zahtevate, da vaša pametna ura sledi tisočerim parametrom, medtem ko vas zanima le, koliko je ura), 'utrujena' baterija (življenjski rok baterije se z vsakim polnjenjem krajša in morda je čas za menjavo) ali pa napačnega polnjenja baterije. Idealno je namreč, da napravo takoj, ko je baterija polna, izklopite iz polnjenja.