D.H. | 12. 8. 2024, 13:30

5 znakov, da so vam hekerji morda vdrli v mobilni telefon

Profimedia

Ste mislili, da je vaš mobilni telefon povsem varen pred kibernetičnimi vdori? Čeprav so mobilni telefoni praviloma odlično zaščiteni pred virusi, vohunskimi programi in morebitnimi hekerskimi posegi, pa še zdaleč niso neprebojni za vse vdore. Na katere simptome kibernetskih napadov morate biti pozorni?

Kibernetski kriminal nenehno narašča. Obkroženi smo z elektronskimi napravami, na katerih je kopica naših najbolj delikatnih podatkov, zato so hekerji ves čas v akciji, da se dokopljejo do naših mobilnih bančnih računov ali zasebnih podatkov. Kibernetski kriminal na leto povzroči več kot 3,5 milijarde dolarjev škode posameznikom in podjetjem, zato je najbolj ključno, da prepoznate morebitne vdore – tudi v svoje mobilne naprave.

Baterija se hitro izprazni

Čeprav je šibka baterija najpogosteje znak dotrajanosti, mehanske okvare ali starosti telefona, pa je obenem lahko tudi indikator poskusov hekerskega vdora. Programska oprema na mobilnih telefonih v ozadju ves čas poganja programe za prepoznavanje vohunskih aplikacij, zato lahko telefon pokuri ogromno energije, če se poskuša otresti hekerskih napadov. Če zaznate nenadno nelogično praznjenje baterije, razmislite o ponastavitvi telefona, da se znebite morebitnih spornih aplikacij ali programov. 

Telefon je vroč

Če zaznavate, da je vaš mobilni telefon vroč tudi, kadar ga dejansko ne uporabljate, je razlog lahko ta, da telefon prenaša podatke brez vaše vednosti ali pa nekdo izrablja vaš telefon za povezovanje na splet. Preverite, ali se vaša dejanska uporaba spleta ujema s količino prenesenih podatkov, ki so zapisani v telefonu ali na računu, ki ga prejmete od vašega telekomunikacijskega operaterja.

Na telefonu so neznani klici in sporočila

Če opazite, da imate med sporočili ali klici telefonske številke ali naslovnike, ki jih niste kontaktirali, so ti lahko posledica skrivno nameščenega 'malware' programa. Ta program nato vzpostavlja stike, ko zazna, da telefon ni v uporabi, največkrat na komercialne številke z visokimi tarifami. Vse nejasne aktivnosti na telefonu sporočite telekomunikacijskemu operaterju.

Pojavlja se vam večja količina prikaznih oglasov

Oglasi, ki se pojavijo prek vaše trenutne vsebine, so znana nadloga spletnega oglaševanja, če se vam začnejo pojavljati prepogosto in v aplikacijah, kjer jih običajno ne zasledite, pa je to lahko posledica okužbe s t. i. 'adware' programom, ki prisili napravo, da obiskuje ali prikazuje specifične oglasne strani. 

Močnejši 'adware' programi so zmožni tudi spreminjati fotografijo vaše naslovne strani v oglas – če se to zgodi, boste morali ponastaviti telefon na tovarniške nastavitve, da se pobrišejo vsi naloženi 'adware' programi.

Nenavadne aktivnosti na vaših aplikacijah

Neobičajno dogajanje na vaših ključnih aplikacijah, kot sta Gmail ali Facebook Messenger, ali pa celo v vaših celostnih nastavitvah, kot je recimo iCloud, je pogosto zelo jasen znak, da so vam vdrli v mobilni telefon. Zato bodite pozorni na nenavadne aktivnosti (poskusi spremembe vstopnega gesla, verifikacijska pošta, ki je niste zahtevali, obvestilo o tem, da se je v vaš račun prijavila nova naprava) v aplikacijah, kjer je zbranih veliko vaših najbolj delikatnih podatkov – gesla, osebne fotografija, lokacijske informacije, sporočila. Znan kibernetski kriminalni podvig je, da ljudem z mobilnega telefona ukradejo fotografije in zanje potem zahtevajo plačilo, kraja podatkov iz aplikacij za elektronsko pošto pa največkrat vodi do kraje identitete.