22. 12. 2023, 16:17 | Vir: STA

Zaradi zlorabe položaja in pranja denarja so kazensko ovadili 7 (znanih) Slovencev

Profimedia

Šlo naj bi za nezakonite znanega slovenskega podjetja. Vodilne akterje, ki so sodelovali pri nezakonitih dejanji, poznate.

Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so ovadili tri slovenske državljane zaradi suma zlorabe položaja in štiri zaradi pomoči pri izvršitvi kaznivih dejanj. Osumljenci so s sklenitvijo preplačanih pogodb in aneksa na škodo gospodarske družbe pridobili protipravno premoženjsko korist nekaj čez 30 milijonov evrov. Ob tem so štirje osumljeni še pranja denarja.

Koga naj bi ovadili? Poznate jih

Naj bi šlo za posle trboveljskega inženirskega podjetja Rudis, najpomembnejšega domačega dobavitelja pri projektu gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš). Med ovadenimi so po neuradnih informacijah nekdanji direktor Teša Uroš Rotnik ter poslanec SDS Franc Rosec in velenjski župan Peter Dermol, sicer član SD, ki sta Teš vodila krajši čas.

Med ovadenimi naj bi bili Uroš Rotnik, Franc Rosec in Peter Dermol.

Med ovadenimi naj bi bili Uroš Rotnik, Franc Rosec in Peter Dermol.

Srdjan Zivulovic/Borut Živulovič/Žiga Živulović j.r./Bobo

Zlorablja položaja in pranje denarja

Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so kazensko ovadbo zoper sedmerico podali na specializirano državno tožilstvo v sredo, in sicer zaradi utemeljenega suma, da so storili tri kazniva dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, so sporočili s policije. Ob tem so v predkazenskem postopku odkrili tudi sume pranja denarja. Osumljenci so namreč 21,3 milijona evrov porabili na načine, ki predstavljajo zakonske znake kaznivega dejanja pranja denarja. Po navedbah policije so ta denar z različnimi pravnimi posli plasirali v nadaljnjo gospodarsko dejavnost z namenom, da zanj zakrijejo nezakonit izvor in ga legalizirajo. Pri tem so uporabili tudi v tujini registrirane družbe.

Profimedia

Kaznivega dejanja pranja denarja je osumljenih 11 oseb, od tega sedem državljanov Slovenije ter po dva državljana Švice in Bosne in Hercegovine. Od sedmerice, osumljene pranja denarja, so štirje osumljeni dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, torej dejanj, s katerimi so pridobili protipravno premoženjsko korist. Za enega od osumljencev, ki ga sumijo zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in pranja denarja, so v predkazenskem postopku ugotovili, da si je z opisanimi posli neposredno zase zagotovil pridobitev provizije v znesku okoli 2,4 milijona evrov, so še navedli na policiji.

Nezakoniti posli podjetja Rudis

Rudis je v času sodelovanja pri gradnji Teša 6 dobil novega lastnika. Primorje ga je prek Marka Moharja in Tomaža Satlerja prodalo švicarskemu podjetju Cottagon v lasti Franza Scheitza. Rudis, ki ga je takrat vodil Andrej Gorjup, je novemu lastniku začel poplačevati kupnino, nato pa moral od njega odkupiti svoj četrtinski delež, za kar mu je moral plačati dobra dva milijona evrov. Rudis je v projektu Teš 6 dobil dva posla, z aneksom pa je prišel še do dodanega plačila.

Trboveljsko inženirsko podjetje Rudis naj bi nečedno poslovalo.

Trboveljsko inženirsko podjetje Rudis naj bi nečedno poslovalo.

Rudis

Kako se obtoženi zagovarjajo?

Rotnik je povedal, da z ovadbo ni seznanjen. Dejal je, da se od tedaj, ko so kriminalisti leta 2017 ali 2018 pri njem opravili hišno preiskavo, s to zadevo ni več ukvarjal.

Rosec pa je dejal, da ne ve, zakaj je ovaden, saj je bil direktor Teša od januarja do aprila 2013. Zatrdil je, da pri njem ni bilo kriminalistične preiskave, za preiskavo v Rudisu in Tešu pa je izvedel od drugih.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord