STA/M.P. | 11. 12. 2022, 06:01

Igrača kultnega slovenskega oblikovalca končno na trgu

Žiga Živulovič jr./Bobo

Čeprav je bila izdelana leta 1976, je še kako aktualna in bo že kmalu nepogrešljiv igralni in učni pripomoček. 

Oblikovalec Niko Kralj (1920 - 2013), avtor znamenitega lesenega Rex stola, ki ga pozna skoraj vsako slovensko gospodinjstvo, je leta 1976 zasnoval didaktično igračo Konstrukta. Gre za preprosto, a domišljeno, trpežno in pristno leseno didaktično igračo za vse generacije. Njena proizvodnja ni nikoli stekla, sedaj pa pod okriljem Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (MAO), končno prihaja na trg. Kot so zapisali, "Konstrukta predstavlja Kraljev odnos do sveta, ki ga z njo spoznavamo v brezkončnih različicah in niansah."

Igračo sestavlja 34 osnovnih lesenih modulov, ovalov in krogel, ki jih vstavljamo enega v drugega ter utrdimo z vezniki iz reciklirane plastike.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Konstrukta (@konstrukta_wooden_toy)

Gradniki omogočajo sestavljanje praktično neskončnega števila različnih struktur, konstrukcij in likov.

Po besedah kustosinje MAO in pobudnice projekta Natalije Lapajne so lastnico avtorskih pravic, oblikovalčevo hčerko Veroniko Kralj Iglič, zaprosili za dovoljenje, da izdelajo ničto serijo replik in znotraj pedagoškega procesa v MAO preverijo uporabnost izdelka. Na podlagi bogatega arhiva z vsemi dokumenti in zbirko izdelkov, ki ga je Kralj je v letih 1996 do 2011 zaupal muzeju v hrambo, so leta 2012 pripravili veliko retrospektivno razstavo, na kateri je bila predstavljena tudi igrača, a zgolj kot prototip z matrico.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Studio Kisinas Vintage (@studiokisinasvintage)

Junija 2019 so prejeli dodatno Kraljevo gradivo in našli priglasitev patenta za sistem Konstrukte, ki ga je leta Kralj 1976 vložil na Zvezni zavod za patente v Beogradu.

Povezali so se tudi z Meto Kamšek, koordinatorico in ustanoviteljico zadruge Festival lesa iz Kočevja, ki je sprejela pobudo, da poskusijo igračo izdelati in lansirati na tržišče. Projekt je stekel s podporo Centra za kreativnost CzK pod okriljem MAO.