STA/P.M. | 11. 2. 2023, 21:01
Odločitev je padla: to so novi dobitniki Bloudkovih nagrad
Športnice in športniki dokazujejo, da je pomembnejše od zmage doseči lastni potencial, je ob podelitvi poudarila predsednica Nataša Pirc Musar.
Na obletnico rojstva Stanka Bloudka so tradicionalno podelili Bloudkove nagrade za najvišje športne dosežke v preteklem letu. Prejeli so jih skakalci Peter in Cene Prevc, Timi Zajc in Lovro Kos, alpski smučar Žan Kranjec in deskarja Tim Mastnak ter Gloria Kotnik. Skakalci so bili na ekipni tekmi srebrni, prav tako Žan Kranjec in Tim Mastnak, medtem ko je Gloria Kotnik z bronasto medaljo pripravila veliko presenečenje lanskih olimpijskih iger.
Poleg štirih nagrad podelili tudi deset plaket
Te so za pomembne tekmovalne dosežke prejeli atlet Kristjan Čeh, svetovni prvak in evropski podprvak v metu diska, strelca Boštjan in Jasmina Maček, ki sta osvojila bronasto medaljo v mešani ekipni tekmi v trapu na svetovnem prvenstvu, Maja Povšnar, svetovna prvakinja v ju-jitsu in jadralec Toni Vodišek, svetovni in evropski prvak v kajtanju. Za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa so plakete prejeli Janez Hudej, Vladimir Sitar in Branko Terglav.
Branko Recek, Janez Slavič in Alojz Radelj so dobitniki medalj za življenjsko delo
Na prireditvi tudi predsednica države
Na 58. podelitvi, ki je bila na Brdu pri Kranju, sta navzoče z nagovori pozdravila predsednica republike Nataša Pirc Musar in minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Poročilo je podal predsednika odbora za podeljevanje Bloudkovih priznanj, vrhunski alpinist Viktor Grošelj.
V slavnostnem govoru je Pirc Musarjeva poudarila, da imata šport in kultura nenadomestljivo vlogo za narod. "Šport in z njim športnice in športniki ste simbol upanja. Imate odgovorno poklicno in družbeno poslanstvo. Vedno znova nam dokažete, da je pomembnejše od zmage to, da ljudje dosežemo lastni potencial. Da v odnosu do sebe – ne drugih – postanemo najboljši. Hvala vam za to."
Težnja odbora po spremembah
Odbor v sedanji sestavi želi doseči predvsem dve spremembi. Prva je, da se v letih olimpijskih iger število nagrad poveča za vse prejemnike olimpijskih medalj, tudi za tiste, ki v preteklosti Bloudkove nagrade še niso prejeli. "To bi odboru omogočilo, da bi lahko nagrajeval tudi vrhunske športnike neolimpijskih športov, še posebej pa trenerje, športne funkcionarje in druge zaslužne delavce v športu," je pojasnil Grošelj.
Druga sprememba, za katero se odbor zavzema, pa je, da bi Bloudkova nagrada vsem prejemnikom prinesla isto priznanje in zakonske pravice, ne glede na to, ali so jo dobili za vrhunski mednarodni športni dosežek, življenjsko delo v športu ali za izjemen prispevek k razvoju slovenskega športa.