22. 8. 2023, 16:00 | Vir: STA

NIJZ svetuje, kako odstraniti plesen doma, ključna pa je ena stvar

Profimedia

Saj veste, da se ta nabira na pljučih in nam lahko povzroča hude zdravstvene težave. Kako nad njo?

Na NIJZ so v luči poplav, ki so v začetku meseca prizadele Slovenijo, pripravili nasvete za preprečevanje razvoja plesni v prostoru. Med drugim navajajo dosledno zračenje ter redno vzdrževanje naprav za prezračevanje in klimatizacijo stavb. Ob čiščenju plesnivih območij pa opozarjajo na zaščitne ukrepe, kot je uporaba maske in rokavic.

Nadzor vlažnosti

Iz notranjih prostorov je sicer nemogoče odstraniti vse pleni in njihove spore, lahko pa rast plesni obvladujemo z nadzorovanjem relativne vlažnosti, pri čemer je ključno odstranjevanje vodnega vira oziroma pogojev visoke vlažnosti, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Tako poudarjajo pomen stalnega prezračevanja v prostorih, kot je denimo prezračevanje kopalnic in dosledna uporaba kuhinjske nape, čist in suh zunanji zrak pa je mogoče v bivalno okolje dovesti tudi z ventilatorji.

Profimedia

Ukrepi za poplavljena področja

V primerih kot so nedavne poplave pa na NIJZ svetujejo tudi grelce za sušenje sten in sredstva za odstranjevanje vlage. Ob uporabi ventilatorjev je treba paziti tudi, da spor ne zanesemo v neonesnažene predele, opozarjajo na inštitutu. Relativno vlažnost v notranjih prostorih je sicer priporočljivo vzdrževati na od 40 do 60 odstotkih, dodajajo.

Borut Živulović/Bobo

Odstranitev plesnivega gradbenega materiala, pohištva in lesenih delov naj se izvede pred uničevanjem plesni, saj tako preprečimo razsoj spor, poudarjajo na NIJZ.

Čiščenje plesnivega območja

Pri tem naj posamezniki poskrbijo tudi za zaščitne ukrepe, da omejijo izpostavljenost plesnim. Na NIJZ svetujejo uporabo maske, priporočljiva je tudi uporaba rokavic, ki segajo do komolcev in uporaba zaščitnih očal, ki ščitijo pred sporami plesni v zraku. Čiščenja plesni naj ne izvajajo osebe, ki ob izpostavljenosti plesnim razvijejo simptome preobčutljivosti, kot so izcedek iz nosu, solzenje, pekoč občutek v očeh, kihanje in kašljanje.

Profimedia

Na splošno se lahko neporozne plesnive površine očistijo z milom in vodo. Za uničevanje plesni pa se uporabljajo tudi različni biocidi oziroma fungicidi. Ti so lahko strupeni za ljudi, zato na NIJZ opozarjajo na ravnanje z njimi po navodilih proizvajalca. Za uničevanje plesni v notranjem prostoru uporaba fungicidov za zunanjo uporabo ni primerna, še opozarjajo.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol