Medtem ko gradbišče čaka na začetek del, se je območje pred Dramo spremenilo v zasilno parkirišče.
Tako igralci kot obiskovalci so težko pričakovali celovito prenovo Slovenskega narodnega gledališča (SNG) Drama Ljubljana, ene največjih kulturnih investicij v Sloveniji, a zaenkrat vse kaže, da bomo tudi na novo Dramo čakali tako dolgo, kot smo na začetek prenove. Prenovo namreč hromijo zapleti, ki vplivajo tako na potek del in vsakdanje življenje v okolici.
Kljub temu da se je gledališče že pred časom preselilo na novo lokacijo na Litrostrojski cesti 56 (selitev je burila duhove tudi zaradi vratolomne najemnine 71.000 evrov na mesec, ki jo Drama plačuje v novem objektu), izvedle pa so se tudi arheološke raziskave, prenova še ni stekla v pravem obsegu.
Kot smo poročali pred časom, pridobitev gradbenega dovoljenja ovira neurejeno lastništvo parcel na ulici Gradišče, ki so ključne za izvedbo del. Nekateri prebivalci sosednje hiše, ki jo od Drame ločuje le ulica Gradišče, niso le zavrnili soglasja, ampak so zaradi gradnje vložili celo tožbo zopet državo.
Morda vas zanima še:
- Ljubljanska Drama bo veliki oder nove lokacije odprla z Otroci sonca Gorkega
- Zadnja premiera pred obnovo Drame: gledališka predstava, ki se prelevi v koncertni nastop
Parkiranje pred kulturnim spomenikom
Vnedar pa je zgodba zdaj postala še bolj bizarna. Medtem ko gradbišče čaka na začetek del, so se sosedi Drame znašli po svoje: območje pred gledališčem se je namreč po pisanju Dnevnika spremenilo v zasilno parkirišče.
Dnevnik je nato poročal še, da so mestni redarji začeli izrekati kazni voznikom, ki parkirajo na pločniku pred gledališčem, kar ovira pešce in kazi podobo kulturnega spomenika. SNG Drama je že pred tem opozorila na neprimernost takšnega parkiranja, vendar opozorila niso zalegla.
Prenova drame naj bi se sicer zaključila do konca leta 2026 s predvidenimi stroški 58,5 milijona evrov. Kljub temu pa zapleti pri pridobivanju dovoljenj in neurejeno stanje na gradbišču kažejo drugačno sliko – za uspešno izvedbo projekta bodo, vse kaže, potrebna dodatna prizadevanja, v prvi vrsti reševanje pravnih in logističnih izzivov.