Cerkve, gradovi, dvorci: Muzej Norosti z razstavo o edinstvenem obdobju naše zgodovine

28. 5. 2023, 06:00 | P.M.
Cerkve, gradovi, dvorci: Muzej Norosti z razstavo o edinstvenem obdobju naše zgodovine (foto: Bobo/FB/Muzej Norosti/fotomontaža)
Bobo/FB/Muzej Norosti/fotomontaža

Srednjeveški slog v gradbeništvu in umetnosti, po katerem slovi predvsem Pariz, je zaznamoval tudi slovensko arhitekturo.

V Muzeju norosti na gradu Cmurek na Tratah so v sodelovanju z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje na ogled postavili novo stalno razstavo o gotski arhitekturi v Sloveniji. Z njo obeležujejo 100. obletnico rojstva umetnostnega zgodovinarja in konservatorja dr. Ivana Komelja (1923 - 1985).

Kulturnozgodovinski pomen

Razstava je zasnovana kot stalna postavitev v dveh gotskih sobah gradu. Gre za prenovljeno in razširjeno postavitev prve razstave gotske arhitekture na Slovenskem, ki so jo leta 1995 pripravili v tedanjem Arhitekturnem muzeju Ljubljana, sedanjem Muzeju za arhitekturo in oblikovanje, in sicer v okviru projekta Gotika v Sloveniji, pri katerem je sodelovala vrsta slovenskih znanstvenih in kulturnih ustanov.

"Razstava je nastala kot druga v vrsti razstav zgodovinske arhitekture na Slovenskem in ima v ohranjeni obliki danes poseben kulturnozgodovinski pomen," sporočajo iz Muzeja norosti.

Raziskovanje gotske arhitekture pri nas 

S postavitvijo na Tratah razstava obenem opozarja na pomen gradu Cmurek v poznem srednjem veku, v obdobju gotske umetnosti in arhitekture, od sredine 13. stoletja do prvih desetletij 16. stoletja.

Iz tega obdobja je v Sloveniji še danes ohranjenih več kot 600 cerkva in okoli 200 gradov in dvorov, pa tudi več sto meščanskih hiš, ki so jih pozneje prezidali in opremili z novimi fasadami.

Z vodjo Muzeja norosti dr. Sonjo Bezjak: "Naš namen je opozarjati, da je norost družbeno konstruirana"