25. 9. 2023, 15:33 | Vir: STA

Sredi Ljubljane se razprostira ogromen balon ... Le kaj predstavlja?

Žiga Živulović j.r./Bobo

Središče Ljubljane je danes zavzel ogromen zelen balon Lady Justice. Ljubljana je le ena izmed postojank balona, ki opozarja na pereče težave v naši družbi.

Okoljski aktivist Alban Grosdidier je v okviru turneje Pravica na obisku danes v središču Ljubljane z ogromnim balonom Lady Justice oz. Gospa Pravica opozarjal na predlog evropske direktive, s katero bi podjetja v EU odgovarjala za teptanje človekovih pravic in uničevanje okolja.

Grosdidier je izpostavil pomen ambicioznega besedila in sprejetja direktive. Cilj predloga, ki ga je Evropska komisija predstavila februarja lani, je spodbujati trajnostno in odgovorno ravnanje podjetij v vseh globalnih verigah vrednosti.

Grosdidier je opozoril na številne ubite aktiviste v boju proti izkoriščanju zemeljskih virov in na trenutno stanje, ko podjetja v EU ne odgovarjajo za teptanje človekovih pravic in uničevanje okolja. "Z novo direktivo imamo moč spremeniti odgovornost evropskih podjetij," je dejal v izjavi za medije.

Žiga Živulović j.r./Bobo

Ob tem je poudaril, da bodo v zakonodajo vključena samo velika podjetja, in zavrnil "lažnive navedbe" nekaterih nasprotnikov zakonodaje, da bo ta uničila majhna podjetja. "Kot Evropejci in nevladne organizacije imamo moč, da politike pripravimo do tega, da sprejmemo ambiciozno in trdno zakonodajo. S tem imamo moč zatreti krivice," je dejal Grosdidier.

V Sloveniji je vodenje kampanje prevzelo Društvo za sonaraven razvoj Focus. "Vsi si želimo živeti v svetu, kjer bi bile spoštovane človekove pravice in okolje. Izkazalo se je, da prostovoljne zaveze podjetij ne rešujejo problemov, zato želimo, da tudi podjetja, ki delujejo v EU, spoštujejo okolje in človekove pravice in predvsem, da ne izvajajo kršitev človekovih pravic in krepitev vplivov na okolje na račun profitov," je dejala predsednica Focusa Živa Kavka Gobbo.

Žiga Živulović j.r./Bobo

Predstavili zakonodajne zahteve

Strokovna sodelavka Focusa Elena Lunder je predstavila zakonodajne zahteve, ki jih ima evropska mreža nevladnih organizacij. Med drugim si želijo, da bi zakonodaja pokrivala celotno vrednostno verigo podjetij, ne samo direktnih dobaviteljev ali lastnih operacij, ampak vse od pridobivanja surovin do prodaje in uporabe nekega izdelka. "Nujno je, da zakonodaja vključuje vse človekove pravice, delavske pravice in okoljske standarde," je poudarila Lunder. Po mnenju organizacij je tudi nujno, da zakonodaja vključuje civilnopravno odgovornost podjetij.

Svojo podporo je izrazil tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina. "Podjetja so dolžna zaščititi človekove pravice in okolje. Glede na podnebno krizo, ki smo jo ob nedavnih katastrofalnih poplavah občutili tudi v Sloveniji, je jasno, da morajo tudi podjetja takoj spremeniti svoje strategije in poslovanje," je dejal Svetina.

Žiga Živulović j.r./Bobo

Menil je, da je skrajni čas, da se na ravni EU sprejme trdno zakonodajo, ki bo od podjetij zahtevala skrben pregled spoštovanja standardov človekovih pravic in varstva okolja ter od odgovornih v podjetjih odgovornost, žrtvam pa bo omogočila učinkovito pravno varstvo. Od slovenske vlade pričakuje, da bo v pogajanjih v zvezi s to direktivo zastopala trdno stališče, da se človekove pravice in okolje v gospodarstvu spoštujeta.

Balon je sicer v Slovenijo prišel z Dunaja, sedaj pa se odpravlja v Stockholm.