R. K. | 9. 11. 2022, 07:28 | Vir: STA

Tla so se zjutraj pošteno zatresla: ste tudi vi čutili potres?

Fotografija je simbolična.

Profimedia/Twitter/Marco Ferraglioni/fotomontaža

Podatki o rušilni moči potresa so se med seboj najprej zelo razlikovali. Govorilo se je celo, da bi lahko imel magnitudo sedem.

V jutranjih urah so se v sosednji italiji zatresla tla, sunek pa smo čutili tudi v Sloveniji. Podatke o potresu so objavili tudi pri slovenski agenciji Arso, kjer navajajo, da je imel magnitudo 5,7.

Tresenje tal so ob 7.07 čutili v sosednjih državah, vključno s Hrvaško in Slovenijo, kjer so o potresu med drugim poročali iz Ljubljane. Središče potresa je bilo v morju, 64 kilometrov vzhodno od Riminija, na globini 10 kilometrov.

Evropski mediteranski seizmološki center (EMSC) kot lokacijo središča potresa navaja območje, ki leži 30 kilometrov severno od Senigallije. Po njihovih podatkih je potres imel magnitudo 5,7.

Dogodek povzročil preplah

Glede na pričevanja na spletni strani EMSC so potres čutili v večjem delu Italije, tako v Rimu kot na severu države. Najmočneje so se tla tresla v deželi Marke. Gasilci in civilna zaščita že vse jutro pregledujejo prizadeta območja, a škode zaenkrat niso zaznali.

Ljudje so se sicer ob potresu zlasti v Markah in Emiliji - Romanji v velikem številu odpravili na ulice. Pristojne službe so prejele veliko klicev ljudi, a nihče ni navajal, da potrebuje pomoč. Nekaj stavb so iz previdnosti evakuirali.

Šole ponekod, med drugim v Pesaru preventivno ostajajo zaprte, drugod naj bi pouk potekal normalno. V bližini Ancone so zaradi domnevne poškodbe tirov preventivno ustavili železniški promet, še poroča Ansa.

Lahko pride do cunamija?

Pri EMSC so hkrati opozarjali tudi, da bi lahko obstajala možnost cunamijev in da to možnost preučujejo. Po njihovih podatkih bi se lahko pojavili tako lokalni kot tudi regionalni in oddaljeni cunamiji, zato so prebivalce opozorili, naj upoštevajo navodila državnih organov. A nekaj kasneje so nevarnost cunamiija izključili.

Potres čutili v več sosednjih državah

Potres 300 kilometrov jugozahodno od Ljubljane so zabeležili tudi seizmografi slovenske mreže potresnih opazovalnic. Po prvih podatkih so ga čutili številni prebivalci zahodne in osrednje Slovenije.

Na uradu za seizmologijo Agencije RS za okolje (Arso) ocenjujejo, da intenziteta potresa v Sloveniji ni presegla četrte stopnje po evropski potresni lestvici.

O tresenju tal poročajo tudi iz avstrijske Koroške, Hrvaške in Bosne in Hercegovine.

p