B.A. | 20. 3. 2023, 09:28

Zavrgli so več kot 1,4 milijona odmerkov cepiva proti covid-19: ne boste verjeli, koliko milijonov je šlo skozi okno

Žiga Živulovič jr./BOBO

Zanimanja za cepljenje proti covidu-19 skoraj ni več, upada tudi število okužb. A zakaj so se odločili toliko odmerkov cepiva zavreči in kakšne ukrepe bodo sprejemali vnaprej?

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je povprečje potrjenih primerov okužb s koronavirusom  v zadnjih sedmih dneh v Sloveniji 410, a se je kljub priporočilom stroke cepljenje znatno zmanjšalo, skorajda ustavilo. 60 odstotkov prebivalcev Slovenije je cepljenih z enim odmerkom cepiva, 58 odstotkov z dvema odmerkoma, 32 odstotkov z enim dodatnim odmerkom, le 4 odstotki z drugim dodatnim odmerkom cepiva. 

Cepiva se v Sloveniji, tako kot preostalim državam članicam Evropske unije, dobavljajo na podlagi pogodbe Evropske komisije s proizvajalci cepiv proti covidu-19. Z njimi je sklenila pogodbe v vrednosti več kot sto milijonov odmerkov cepiv, dobavljajo pa se na podlagi števila prebivalcev posamezne države. 

Profimedia

Želja po cepljenju upada 

Letos je bilo porabljenih nekaj manj kot 3.700 odmerkov vseh proizvajalcev cepiva proti koronavirusu, kar dokazuje dejstvo, da povpraševanje in želja po cepljenju znatno upadata. Prav z upadom povpraševanja pa je nekaterim cepivom, ki so bila dobavljena še v času koronavirusa, potekel rok uporabe.

Po podatkih NIJZ je Slovenija lani uničila več kot 775 tisoč odmerkov cepiv, letos že več kot 570 tisoč, poroča MMC. V letu 2021 je Slovenija uničila 74.037 odmerkov cepiva proti covidu-19, leta 2022 775.185. Če k temu prištejemo še letošnje uničene odmerke, skupaj znese 1.422.320 uničenih odmerkov. 

Če je okvirna cena posameznega odmerka 18 evrov, je bilo zavrženega za 25,6 milijona evrov cepiva proti covidu-19.

Profimedia

Vedno več držav članic EU zato zahteva prekinitve pogodb ali nove pogodbe s farmacevti, ki bi cepiva dobavljali v daljšem časovnem obdobju. Pred dobrim tednom je to denimo storila Bolgarija, ki se zavzema za prekinitev pogodbe s Pfizer-Biontechom, ki v EU velja za največjega dobavitelja cepiv proti koronavirusu. Njihovi zahtevi so se pridružile tudi Poljska, Češka, Romunija in Litva, vse glasnejše so govorice, da naj bi se to zgodilo tudi na Hrvaškem in v Sloveniji. 

Nova pogodba in odziv ministrstva

Na ministrstvu za zdravje so na vprašanje o stanju uničenih odmerkov cepiv odgovorili, da se zavedajo, da bi postopki spora na sodišču potekali več let, zato da se "zavzemamo za odgovore, ki bi Sloveniji prinašali največjo možno korist pri nabavi cepiv proti covid-19", so sporočili v odzivu za omenjen medij. 

"Države članice, vključno s Slovenijo, si prizadevamo za nov dodatek k pogodbi s podjetjem BionTech/Pfizer, ki bi bil bolj prilagojen glede na dejanske potrebe po cepivih covid-19 po državah članicah."

Prav zato je evropska komisarka za zdravje Stella Kyriakides ministrom za zdravje članic EU v Bruslju predstavila spremembo pogodbe s Pfizerjem. Dobavitelj naj bi se strinjal z zmanjšanjem števila dobavljenih odmerkov za 40 odstotkov in preložitev dostave odmerkov. A kljub temu vztraja pri plačilu odmerkov, naročenih v pogodbi, ki ne bodo proizvedeni.

 

Xinhua/STA



To je nekatere članice EU vznemirilo. Predvsem Poljska, Bolgarija, Madžarska in Litva se z novimi pogoji ne strinjajo: "Ti predlogi ne predstavljajo dokončne in poštene rešitve problema presežkov cepiva proti covidu-19 in ne izpolnjujejo potreb zdravstvenih sistemov, potreb državljanov in finančnih interesov držav članic," so zapisale. Z dogovorom naj bi bila nezadovoljna tudi Avstrija. Financial Times je pretekli teden poročal, da naj bi bile nekatere premožnejše države EU s ceno odmerka cepiva, ki znaša okoli 19 dolarjev, kar je okoli deset centov manj kot 18 evrov, zadovoljne. Kakšna bo odločitev, bomo morali še počakati. 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord