Krvav pohod, ki je pretresel ves svet: desni skrajnež pokončal 77 ljudi, pokazal ni niti kančka obžalovanja

22. 7. 2026, 15:06
Krvav pohod, ki je pretresel ves svet: desni skrajnež pokončal 77 ljudi, pokazal ni niti kančka obžalovanja (foto: Profimedia)
Profimedia

Mineva 15 let od strelskega pohoda na Norveškem. 

Na Norveškem se danes spominjajo 77 žrtev množičnega pokola, ki ga je pred 15 leti v Oslu in na otoku Utoya izvedel desničarski skrajnež. Spominske slovesnosti so začeli pred novim spomenikom žrtvam v norveški prestolnici, kjer so prebrali njihova imena, govorci pa izpostavili, da napada in ideologije, ki stoji za njim, ne smejo nikoli pozabiti.

Pred preživelimi in svojci žrtev je norveški premier Jonas Gahr Store spomnil, da bil to "napad na temeljne vrednote, na katerih temelji naša država - človekove pravice, enakost, pravičnost, raznolikost in strpnost". "To je bilo skrbno načrtovano in premišljeno dejanje, navdihnjeno z idejami skrajne desnice," je spomnil in poudaril, da je "treba pripovedovati brutalno zgodbo tega politično motiviranega pokola", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Krvav pohod, ki je pretresel ves svet: desni skrajnež pokončal 77 ljudi, pokazal ni niti kančka obžalovanja
Profimedia

Napad je namreč 22. julija 2011 izvedel norveški desničarski skrajnež Anders Behring Breivik, ki je blizu vladnega poslopja v Oslu najprej sprožil bombo, ki je ubila osem ljudi, nato pa je na poletnem taboru podmladka norveške laburistične stranke (AUF) na okoli 40 kilometrov oddaljenem otoku Utoya v streljanju ubil še 69 ljudi, večinoma najstnikov.

Okoli 500 udeležencev tabora je napad preživelo. Breivik, občudovalec nacistične ideologije, je bil med drugim prepričan, da so organizacije, povezane z laburistično stranko, pomagale pri islamizaciji Norveške. Od leta 2012 zaradi napada prestaja najvišjo, 21-letno zaporno kazen, ki mu jo lahko podaljšajo, če bo še naprej pomenil grožnjo družbi.

Anders Behring Breivik
Profimedia

Na spominski slovesnosti pred v nedeljo odprtim spomenikom, kjer sta s premierjem pred tem položila vence, je danes govoril tudi predsednik podmladka laburistične stranke Gaute Borstad Skjervu.

Skjervu, ki je preživel napad na Utoyji, je izpostavil, da "Norveška žaluje že 15 let". Dejal je, da je "sedanja generacija podedovala odgovornost, da nikoli ne pozabi" tega pokola, čeprav nanj nima osebnih spominov. "To je mogoče, dokler bomo ostali še naprej govorili o tistih, ki so bili umorjeni, in o desničarskem ekstremizmu, ki jih je ubil," je dejal. Zavzel se je, da še naprej odkrito in iskreno govorijo o napadu in ideologiji, ki stoji za njim.

Posledice tega najbolj smrtonosnega napada na Norveškem so v družbi še vedno občutne. Notranja obveščevalna služba PST je pred obletnico opozorila, da skrajne desničarje v državi vse bolj motivira teroristični napad Breivika in njegova ideologija, vir navdiha in radikalizacije pa je tudi za mladoletnike, kar je še posebej zaskrbljujoče. Spominska slovesnost bo danes potekala tudi v luteranski katedrali v Oslu, udeležila se je bosta kralj Harald V. in kraljica Sonja, pripravili pa jo bodo tudi na otoku Utoya.

Slovenka našla star račun iz Primarka: na njem je opazila nekaj, kar jo je popolnoma zmedlo (FOTO)