P. F. | 29. 4. 2024, 06:30

Skupaj, ampak narazen: zakaj se pari čedalje pogosteje odločajo, da ne bodo živeli skupaj?

Profimedia

Za nekatere sta skrivnost srečnega zakona - ločeni stanovanji. 

Glede na veliko število ločitev, razhodov in varanj je morda pravi čas, da razmislimo, kakšna naj bi romantična razmerja bila, da bi lahko zares delovala na dolgi rok. Tradicionalen koncept, kako naj bi napredek v 'pravih' romantičnih odnosih deloval, dobro poznamo in gre nekako tako: nekoga spoznamo, se zaljubimo, vselimo skupaj, se poročimo in ustvarimo družino. Vse več parov se dandanes odloča, da bodo 'živeli narazen skupaj'. To ne pomeni, da se nimajo radi, temveč poskušajo najti najboljši način za zdravo razmerje.

Za nekatere je skrivnost srečnega zakona - ločeni stanovanji. Strokovnjakinji na tem področju, Bella DePaolo in Sherrie Sims Allen, sta za Bride pojasnili, zakaj je to dobra odločitev.

"Živimo v novih časih, kjer pari živijo ločeno," pojasnjuje DePaolo. Pari so včasih živeli na različnih naslovih, ker niso imeli druge izbire, pa naj bo to zaradi službe na različnih koncih države, finančne ovire ali kaj podobnega. Za nekatere pa je v moderni dobi ločeno bivanje stvar odločitve in izbire

Zlasti tisti, ki so dvajseta in trideseta leta preživeli samski, se težko odrečejo svobodi in neodvisnosti. Nekateri so zelo radi sami in si želijo obdržati lasten prostor, drugi pa čutijo, da krepijo vez s partnerjem, če nekaj časa preživijo ločeno. "Takšni pari se ljubijo, vendar nimajo potrebe po deljenju stanovanja," razlaga Sims Allen. "Dogovorijo se za razmerje, ki ne ustreza omejitvam tradicionalnega zakona."

Ločeni stanovanji sta odločen način, da preprečimo odvisnost od ljubljene osebe.

Ločeni stanovanji sta odločen način, da preprečimo odvisnost od ljubljene osebe.

Profimedia

Stars Inside navaja nekaj ključnih prednosti, ki jih prinaša 'skupno življenje narazen':

1. Izognemo se odvisnosti

Do neke mere je normalno, da se znotraj razmerja osebi naslanjata druga na drugo in sta soodvisni, vendar pa obstaja točka, ko lahko to postane nevarno in se odnos prelevi v pravo odvisnost. Nekateri ne gredo nikamor brez svojega partnerja in ne živijo več svojega življenja, ker je vse vezano na drugo osebo, s katero so postali zasvojeni. Ločeni stanovanji sta odločen način, da preprečimo odvisnost od ljubljene osebe.

2. Ohranjamo bogato družabno življenje

Kolikokrat se vam je že zgodilo, da so vaši prijatelji ali prijateljice izginili takoj, ko so se znašli v zvezi? Pari, ki preživljajo ves čas skupaj, lahko izgubijo druge dele svojega življenja, se odrečejo zelo pomembnim odnosom, kot so prijateljstva, in pozabijo, kaj jih veseli izven razmerja. Za ohranjanje zdravega odnosa do sebe, partnerja, prijateljev in drugih pa je pomembno, da si vzamemo čas za vse, ne le za romantično razmerje.

3. Občutimo lahko pogrešanje

Če z nekom živimo, ga/jo težko pogrešamo, kar pa je, po mnenju številnih strokovnjakov in parov, pomemben element dolgotrajnega razmerja. Kadar nekoga pogrešamo, si ga še bolj poželimo, vidimo, koliko nam ta oseba pomeni, posledično pa se manj obremenjujemo z manjšimi stvarmi, ki nas zmotijo, ker veliko bolj cenimo čas, ki ga preživimo skupaj.

4. Izboljšamo komunikacijske sposobnosti

Kadar smo z nekom vsak dan in se soočenju ne moremo izogniti, lahko svojo žalost ali jezo izražamo s telesno govorico, ki jo bo druga oseba prepoznala in nas pripravila do pogovora o naših mislih in čustvih. Ločeno življenje tega ne omogoča, zato se moramo naučiti jasne komunikacije, kjer z besedami povemo, kaj čutimo in zakaj.

Za zdravo razmerje je pomembno, da se v drugi osebi ne izgubimo, ampak priznavamo svojo in partnerjevo neodvisnost in individualnost.

Za zdravo razmerje je pomembno, da se v drugi osebi ne izgubimo, ampak priznavamo svojo in partnerjevo neodvisnost in individualnost.

Profimedia

5. Ne zmanjka nam tem za pogovor

Če ne živimo skupaj, se izognemo ponavljajočim se vprašanjem, kot so "Kako je bilo v službi?" in "Ali si kupil mleko?" Partnerja ne gledamo vsak dan, nimamo ga nenehno na voljo v fizični obliki, zato pa raje poslušamo vse o njegovem/njenem dnevu, mislih, občutkih, doživetjih, izkušnjah in tako dalje, ko se dobimo in drug drugemu namenimo kakovostni čas. 

6. Ločena gospodinjska opravila

Gospodinjska opravila predstavljajo problem v mnogo razmerjih in še vedno velja nenapisano pravilo, da ženske v heteroseksualnih odnosih v veliko primerih poleg redne zaposlitve prevzamejo odgovornost še za vsa gospodinjska opravila. Ločeno gospodinjstvo to težavo odpravi, saj mora biti vsak od partnerjev odgovoren za svoje gospodinjstvo pri sebi doma.

7. Manj kvantitete, več kvalitete

Osebo, ki nam je konstantno na voljo in jo gledamo vsak dan, z lahkoto začnemo nevede jemati za samoumevno, kar vodi do težav v številnih razmerjih. Manj časa skupaj pomeni, da se bolj cenimo in si zares vzamemo čas drug za drugega, ko se vidimo.

8. Spoštujemo partnerjevo individualnost

Ločeni stanovanji pomenita ravno to - da gre za dve individualni osebi. Pari zelo pogosto zaidejo v zlivanje v dvojino, kjer individualni osebnosti ne obstajata več, ampak se spojita v eno entiteto. Za zdravo razmerje je pomembno, da se v drugi osebi ne izgubimo, ampak priznavamo svojo in partnerjevo neodvisnost in individualnost.