La. P. | 18. 8. 2023, 06:00
Ob sobotah in nedeljah radi veliko počivate? Verjeli ali ne, lenarjenje ob vikendih lahko vodi do zdravstvenih težav
Ste med tistimi, ki ves teden čakajo na vikend tudi zato, da lahko končno poležavajo do dvanajstih, ne da bi jim dragoceni spanec kratila nadležna budilka, ter si v teku dneva privoščijo še kakšnega "popoldančka"? Morda s tem nehote škodujete svojemu zdravju ...
Če še nimate otrok ali jih ne nameravate imeti, hkrati pa ne sodelujete v aktivnostih, ki bi od vas zahtevale, da se tudi za vikend zbujate po strogem službenem urniku, je zelo verjetno, da soboto in nedeljo izkoristite za lenarjenje. Pa ste pomislili, da ima to lahko za vas tudi negativne posledice?
Po poročanju srbskega Harper's Bazaarja so strokovnjaki namreč mnenja, da lahko tako imenovani družbeni jet lag, ki ga povzroči sprememba spalnih navad za vikend v primerjavi z delovnim tednom, pripelje do nezdravih sprememb v našem črevesnem sistemu. To ima za posledico slabšo prehrano, seveda pa čez čas tudi povečano tveganje za nekatere bolezni.
Študija, ki so jo izvedli na King's College v Londonu, vključevala pa je 1000 odraslih, je znanstvenike pripeljala do ugotovitve, da lahko celo 90-minutna razlika v spalnih vzorcih ob vikendu in med tednom vpliva na določene vrste bakterij v našem črevesju.
V študiji so imeli tisti, ki so trpeli za "družbenim jet lagom", pogosteje prehrano, ki je temeljila na krompirju in prigrizkih, kot je čips, spili so več gaziranih pijač in pojedli manj sadja in oreščkov. Zaužili so tudi manj vlaknin kot tisti, ki so ves čas hodili spat ob istem času.
Nekatere druge študije so prav tako pokazale, da je "družbeni jet lag" pogosto povezan z debelostjo, boleznijo in mentalno utrujenostjo. Nekakovosten spanec vpliva na izbiro hrane in kadar naše spanje ni urejeno, imamo povečano potrebo po ogljikovih hidratih in vnosu sladkorja.
Zakaj so črevesne bakterije tako pomembne?
Nekatere bakterije v črevesju so izjemno pomembne za naš imunski sistem, srce, vzdrževanje telesne teže in številne druge zdravstvene vidike. Seveda pa niso vse bakterije dobre. Nezdrava prehrana, ki jo sestavljajo predelana živila, alkohol in velike količine sladkorja, lahko hitro privede do slabega zdravja črevesja.
Ravno pomanjkanje spanja pa lahko poveča naš apetit in povzroči željo po ogljikovih hidratih in sladki hrani. Premalo spanja lahko vpliva na naše hormone, saj poveča raven grelina, znanega kot "hormon lakote", in zmanjša raven leptina, hormona, ki nam pomaga ohranjati normalno težo.
Sicer pa urejen vzorec spanja ni pomemben le za zdravje, ampak vpliva tudi na naše razpoloženje, spomin, učenje in ustvarjalnost.
Kako urediti svojo spalno rutino?
Večina odraslih bi morala spati vsaj sedem ur na noč, in to vsak dan. Na spanje lahko v precejšnji meri vpliva modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni mobilnih telefonov in drugih pametnih naprav. Zavira namreč nastajanje melatonina, hormona, ki nadzoruje vaš cikel spanja in budnosti. Zaradi tega težko zaspite, naslednji dan pa ravno tako s težavo vstanete.
Ustvarjanje večerne rutine vam lahko pomaga pri tem, da bodo vaši možgani lažje prepoznali, kdaj je čas za spanje, in se sprostili. Na spanje se vsak dan začnite pripravljati ob istem času. Začnite na primer s toplo kopeljo, poleg tega pa vam bo pomagala uravnotežena prehrana, bogata s hranili (predvsem sadje in zelenjava). Zagotovila vam bo ključne antioksidante in vlaknine, ki so potrebni za delovanje dobrih črevesnih bakterij.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del