Patricija Fašalek | 25. 2. 2024, 07:00
Ste pripravljeni objemati robota? Tehnologija napreduje, človeški stik pa tone
Moffuly-II izgleda kot počlovečen plišast medved, odet v mehko dlako, meri pa dva metra. Premika lahko roke in s tem ponudi geste tolažbe, kot je božanje po hrbtni strani glave, prav tako lahko človeka stisne k sebi v tesen objem. Kako pa to vpliva na ljudi?
Objemi imajo številne pozitivne učinke na naše zdravje, saj zmanjšujejo občutek strahu, stresa in bolečine, prav tako podpirajo naš imunski sistem in srce. Objemi ljubljene osebe zagotavljajo pozitivno čustveno izkušnjo, povečujejo družbeno povezanost in zmanjšujejo občutke osamljenosti in depresije.
Znanstveniki pravijo, naj za dobro duševno zdravje uporabimo toliko objemov, kolikor jih le lahko dobimo. Žal pa večina ljudi, zlasti v zahodnem svetu, prejme premalo dotikov, topline in objemov, zato strokovnjaki svetujejo, naj poskrbimo za svoje zdravje tako, da se začnemo več objemati. Kaj pa, če si objemov ne moremo zagotoviti od ljubljenih?
Nekateri ljudje so osamljeni, vendar nimajo nikogar, ki bi ga lahko objeli. Spet drugi so v partnerskem odnosu na daljavo, kjer ni možno vsakodnevno vzpostaviti fizičnega stika. Starejši ovdoveli ljudje, ki niso pripravljeni na nove romantične zveze, so pogosto prikrajšani za dotike. Nam lahko roboti pri tem pomagajo? Odgovore je za Psychology Today iskal Sebastian Ocklenburg, profesor psihologije na zdravstveni šoli v Hamburgu.
Plišast robot, ki objame nazaj
Znanstveniki so se odločili, da bodo zgradili družabne robote, namenjene objemanju ljudi. To bi lahko pozitivno učinkovalo na osamljene ljudi, ki ne morejo objeti sočloveka. Vendar pa izdelava robota, ki bi ga ljudje sprejeli in ki bi dejansko iz nas izvabil pozitivna čustva, ni lahka naloga.
Nova raziskava iz leta 2023, objavljena v znanstvenem časopisu International Journal of Social Robotics, je pod drobnogled vzela razvoj robota za objeme z imenom Moffuly-II. Moffuly-II izgleda kot počlovečen plišast medved, odet v mehko dlako, meri pa dva metra. Premika lahko roke in s tem ponudi geste tolažbe, kot je božanje po hrbtni strani glave, prav tako lahko človeka stisne k sebi v tesen objem. Kako pa to vpliva na ljudi?
Prostovoljci, ki so robota preizkusili, so bili bolj zadovoljni z objemi, kjer so bile geste uporabljene, saj se jim je tako zdelo, da je robot prijaznejši, naravnejši, inteligentnejši in varnejši, kot če jih ni objel nazaj. Najbolj jim je bilo všeč, ko jih je pobožal po glavi, nekaterim je tudi prijalo božanje po hrbtu. Izkazalo se je torej, da je mogoče ustvariti robota, ki ga ljudje radi objemajo.
Je to pravi korak v boju proti osamljenosti?
Toda ali je to resnično pravi korak, ki ga kot družba lahko storimo? Je ustvarjanje robotov za objemanje boljši način kot spodbujanje večje medsebojne povezanosti brez tehnologije? V svetu, kjer primanjkuje pristnega človeškega stika in kjer ima uporaba družbenih omrežji dokazano negativne posledice na duševno zdravje mladih, se zdi, da se vsak človeški manko kompenzira s še več tehnologije, ker prodaja novih izdelkov prinaša denar.
Nove tehnološke iznajdbe vedno znova slonijo na predpostavki, da bodo s tem pomagale človeštvu in njegovim težavam, še posebej na ravni zdravja. Lažje je kupiti napravo, ki obljublja odpravo naših stisk, kot pa se zazreti vase, zbrati pogum in odpravljati ovire, ki nam preprečujejo fizični stik in ljubezen s sočlovekom. Poudarek znanstvenikov glede pozitivnih učinkov objemov je ravno na tem - delujejo, če nas objema ljubljena oseba. To pa ni nujno romantični partner, štejejo tudi prijatelji in družina.