P. F. | 5. 1. 2024, 06:00

Zdraviti zlomljeno srce s pomočjo drugega: zdrava izbira ali slab obrambni mehanizem?

Profimedia

Ljudje, ki se radi zatekajo k aferam, s katerimi oblažijo bolečino po razhodu s partnerjem, si otežujejo možnost celjenja ran in zavirajo svojo osebnostno rast.

Po razpadli zvezi se marsikdo zateče k "tolažilnemu" odnosu z drugo osebo, kar v angleščini imenujejo rebound relationship. Gre za odnos, ki je običajno kratkotrajne narave in deluje kot blažilec bolečine, ki jo nekdo izkuša po koncu dolgoletnega razmerja. Tovrstna oblika odnosa je postala družbeno prepoznan fenomen, vendar pa se psihologi sprašujejo, ali je to zdrav način za prebolevanje odnosa ali slab obrambni mehanizem. 

Obstoječe študije razkrivajo, da se moški pogosteje zatečejo k tolažilnem odnosu in da jim površinski odnos za dani trenutek nudi lajšanje bolečine. To še posebej velja za tiste moške, ki okoli sebe nimajo drugih ljudi, ki bi jim pomagali prebroditi neprijetno stanje po razhodu. Običajno tudi trpijo za visoko ravnjo čustvene navezanosti na svojo bivšo partnerko in je v njih mogoče prepoznati narcistična nagnjenja, piše mednarodno priznana psihologinja dr. Annie Tanasugarn za Psychology Today. 

V ozadju lahko tiči strah pred zapustitvijo ali zavrnitvijo.

V ozadju lahko tiči strah pred zapustitvijo ali zavrnitvijo.

Profimedia

Negotova navezanost

Ljudje, ki se zatekajo k odnosom za tolažbo, imajo pogosto težave z navezanostjo oziroma trpijo za negotovo navezanostjo. V ozadju lahko tičijo strah pred zapustitvijo ali zavrnitvijo, neizpolnjene potrebe, slaba samopodoba, nagnjenost k soodvisnosti v odnosu in potreba po tem, da so nenehno v razmerju. 

Prikriti narcizem

Tolažilne odnose imajo tako prikriti kot odkriti narcisi, vendar se zanje odločajo iz različnih razlogov. Odprti narcisi se bodo poslužili tolažilnega odnosa, da si popravijo ego in s tem zagotovijo občutek, da je njihova bivša ničvredna. Prikriti narcisi pa si poiščejo osebo, ki bi jim pomagala preboleti stisko, ker so tako ranljivi in ne zmorejo biti sami. Prikriti narcisi se tudi težje znajdejo v družbi, so bolj socialno nespretni in lahko izpadejo, kot da imajo preveč zahtev. 

Maščevanje bivšemu partnerju

Tisti, ki so višje na narcistični lestvici, lahko v odnosu z drugo osebo iščejo maščevanje za svojo bivšo partnerko ali partnerja. Pogosto se zgodi, da je tolažilni odnos samo način, kako iz bivše izvabiti ljubosumje, še posebej če nova oseba blesti v nečem, kar bivšo postavlja v slabo luč.

Včasih so ljudje tako nezmožni biti sami, da jim je vseeno, s kom so v razmerju.

Včasih so ljudje tako nezmožni biti sami, da jim je vseeno, s kom so v razmerju.

Profimedia

Obstajajo pozitivni vidiki?

Mnogi bodo trdili, da je afera z drugo osebo z namenom prebolevanja prve zdrava odločitev. Tolažilna avantura nam lahko pomaga oblažiti bolečino, ki jo čutimo ob izgubi, vendar le začasno, prav tako je ne smemo zlorabljati na način, ki nam zavira proces zdravljenja rane. Vendar pa večina ljudi, ki se poslužuje tovrstnih odnosov, otežuje svojo osebnostno rast, ker se skakanje od ene do druge osebe nikoli ne konča. Včasih so tako nezmožni biti sami, da jim je vseeno, s kom so v razmerju.

Nenazadnje pa je bolj kot vprašanje, ali gre za zdravo izbiro ali slab obrambni mehanizem, pomembno, da je oseba iskrena sama s seboj in da razume, zakaj se je v tak odnos spustila, pravi dr. Annie Tanasugarn.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del