Nika Vajnhandl | 30. 3. 2022, 08:14

Zakaj vstanemo na levo nogo?

Profimedia

Zakaj smo slabe volje takoj, ko se zbudimo? Tukaj je nekaj preprostih nasvetov, da boste dan lažje začeli z nasmehom in pozitivo.

Če zadnje čase vstajate na levo nogo, vedite, da niste sami. Vsi imamo dneve, ko se zbudimo slabe volje ali ko se počutimo čudno in se tega občutka ne moremo znebiti.

Kako na nas vpliva utrujenost?

Medtem ko lahko depresija, stres, preveč alkohola in spremembe letnih časov povzročijo negativno stanje duha, je vaša slaba volja najverjetneje posledica pomanjkanja spanca – posledice pa so lahko dolgoročne.

"Osnovno dojemanje sveta se subtilno spremeni, ko si preveč utrujen," pravi Penelope Luis, avtorica knjige Skrivni svet sanj.

"Občutljivost na vonjave se poslabša, zmanjša se zmožnost, da bi opazili kiselkast okus. Obstajajo tudi subtilne težave s sluhom in vidom," poroča Ultra.ba.

Dokazi kažejo, da nas utrujenost lahko pripelje do tega, da vidimo svet skozi negativni filter. Zelo verjetno je na primer, da si bomo nevtralen izraz na obrazu nekoga razlagali kot negativen, malo verjetno pa je, da bomo v stanju utrujenosti razpoloženi za humor.

Ni jasno, zakaj se to zgodi, vendar ena študija kaže, da je določeno območje sprednjega režnja, ki običajno filtrira negativne občutke, onemogočeno zaradi pomanjkanja spanca.

In čeprav je vstajanje na levo nogo občasno povsem normalno, obstaja tudi nekaj življenjskih navad, ki močno vplivajo na spanje in prispevajo k negativnemu razpoloženju.

Jejte hrano, ki spodbuja dober spanec

Strokovnjaki se strinjajo, da to, kar jeste zvečer, ne vpliva le na to, kako spite, ampak tudi na to, kako se boste počutili naslednji dan. Slabo razpoloženje takoj po prebujanju je lahko povezano s prehrano in posledica nizke ravni sladkorja, zato bodite pozorni na to, kaj jeste pred spanjem.

Če za večerjo jeste karkoli s preveč sladkorja, kot so čokolada, piškoti, alkohol ali živila, bogata z rafiniranimi ogljikovimi hidrati, kot so kruh, pica, testenine in podobno, boste šli spat siti, ponoči pa vaš povišan krvni sladkor lahko drastično pade, poroča Zadovoljna.rs.

Priporoča se večerja približno tri ure pred spanjem in živila, ki vsebujejo ravnovesje beljakovin in ogljikovih hidratov, kot so puran, tuna, banane, krompir, polnozrnati kruh in arašidovo maslo. Vendar pa hrana, ki vsebuje aminokislino tiramin, slabo vpliva na spanec in se ji zvečer izogibajte – to so med drugim prekajene ribe, paprika, sir.

Pazite, da zaužijete dovolj magnezija

Morda boste imeli težave s spanjem, če ste tesnobni ali napeti. To lahko kaže na pomanjkanje magnezija, bistvenega minerala, katerega raven zaradi stresa zelo zlahka pade.

Magnezij najdemo v temno zeleni zelenjavi, zato je pomembno, da jo uživamo vsak dan.

Poskrbite za svoja jetra

V tradicionalni kitajski kulturi so jetra sedež jeze. Torej, če ste prejšnji večer, bodisi zmerno ali prekomerno pili alkohol, bodo vaša jetra pod stresom, kar bo vplivalo na njihovo sposobnost razstrupljanja telesa, vaš spanec pa bo ogrožen.

Ne preskočite zajtrka

Ste že opazili, da ko zajtrkujete, začnete dan z nasmehom? Strokovnjakinji za spanje Nerina Ramlakhan in Jackie Lynch se strinjata, da je zajtrk kmalu po prebujanju ključ do dviga razpoloženja.

Ne pozabite se izogibati rafiniranim ogljikovim hidratom, kot so rogljički, mafini in sladkane žitarice, ki bodo zvišali raven sladkorja; sladkor bo kasneje v dnevu močno upadel, vam znižal energijo in povzročil slabo voljo.

Beljakovine so ključna hrana za zajtrk. Zato se odločite za umešana jajca, jogurt, avokado, kuhana jajca, toast iz polnozrnatega kruha in polnozrnate žitarice z jogurtom.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord